Skip to main content

„Praca nad Assassin's Creed bez przerwy może cię pochłonąć”. Jesper Kyd opowiada o powrocie do serii

I wspomina stare czasy.

Jeśli muzyka grająca pod koniec zwiastuna Assassin's Creed Shadows skojarzyła wam się z beztroskimi latami młodości - nie jesteście w tym osamotnieni. Usłyszeliście przerobioną wersję utworu „Ezio's Family”, którego autor - Jesper Kyd - powrócił do prac nad serią po wielu latach.

Ceniony kompozytor zrobił sobie bardzo długą przerwę od serii o zabójcach, powracając dopiero po 9 latach, w ramach produkcji Assassin's Creed Valhalla. Kyd wziął udział w rozmowie przeprowadzonej przez Eurogamera, w której nie zdradził niestety, czy pracuje nad Assassin's Creed Shadows, ale opowiedział sporo ciekawych rzeczy o swoich starszych projektach.

Pierwsze efekty pracy Kyda mogliśmy usłyszeć w Assassin's Creed z 2007 roku, gdy motywem przewijającym się przez ścieżkę dźwiękową były mocne elektroniczne brzmienia, kojarzące się z filmami sci-fi. „W pierwszej części mieliśmy tę muzykę, która grała kiedy uciekałeś przed strażnikami po dachach” - mówił w wywiadzie Kyd.

Ucieczki po ulicach Jerozolimy po prostu się nie zapomina.Zobacz na YouTube

Patrice [Desilets, współtwórca Assassin's Creed - dop. red] chciał, aby muzyka była elektroniczna, a pomysł był taki, że w tych bardziej dynamicznych momentach Animus jest wyciskany do absolutnego maksimum. To dlatego widzisz szarpanie ekranu i tak dalej”.

Narodziny trylogii Ezia

Kolejne odsłony serii podążały za wątkiem animusa i współczesnego spisku, ale jednak większość akcji rozgrywała się w symulacji. Wraz z Assassin's Creed 2 otrzymaliśmy więc kultowy motyw „Earth”, z którego następnie powstało „Ezio's Family”.

Jest go tam niewiele - pojawia się głównie na początku i na końcu gry, oferując naprawdę porządnego kopa. Kiedy po raz pierwszy wypuściliśmy ten motyw, byliśmy nim bardzo podekscytowani. Wspaniale jest widzieć, że gracze czują to samo” - mówił Kyd.

Assassin's Creed 2 zestarzał się mechanicznie, ale na pewno nie muzycznie.Zobacz na YouTube

W AC Brotherhood wykorzystano sporo motywów z „dwójki”, a zaledwie rok później na rynku pojawiła się ostatnia część trylogii - Revelations. „Wymyślanie nowej muzyki, gdy masz tak mało czasu, jest sporym wyzwaniem. A ja naprawdę lubię tworzyć coś nowego dla każdej lokacji” - mówił Kyd.

Wakacje aż do Valhalli

Robienie każdego Assassin's Creed co rok może cię po prostu pochłonąć” - czytamy w wywiadzie. „Tak jak każdy inny kompozytor, lubię robić wiele różnych rzeczy. Dla mnie wszystko ułożyło się świetnie, a powrót wraz z Valhallą bardzo mnie ucieszył”. Praca nad odsłoną z wikingami była dla kompozytora szczególnie miła, ponieważ pochodzi z Danii.

Motyw muzyczny Ezia trafił nawet do Japonii.Zobacz na YouTube

Kyd nie zdradził, czy zajmuje się komponowaniem muzyki do Shadows, ale zapewnia, że nie zamknął jeszcze tego rozdziału. Pozostaje trzymać kciuki, że krótki fragment „Ezio's Family” to nie jedyny motyw jego autorstwa, który usłyszymy w kolejnej odsłonie. Assassin's Creed Shadows zadebiutuje 15 listopada tego roku na PC i konsolach obecnej generacji.

Zobacz także