Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Popularne forum NeoGAF wyłączone po buncie moderatorów

Aktualizacja: Forum powróciło.

Aktualizacja (24.10): Forum dyskusyjne NeoGAF jest ponownie aktywne. Właściciel - Tyler „Evilore” Malka - w oficjalnym oświadczeniu odrzuca wszystkie zarzuty pod swoim adresem. Obecnie nadal trwa niemały chaos i masowe banowanie niezadowolonych użytkowników.


Oryginalna wiadomość (23.10): Forum dyskusyjne NeoGAF, jedna z najważniejszych i największych anglojęzycznych społeczności fanów gier wideo - miejsce popularne także w Polsce - pozostaje od wczoraj wyłączone po buncie moderatorów.

Problemy pojawiły się w niedzielę wieczorem, gdy założyciel i właściciel - Tyler „Evilore” Malka - został oskarżony o napaść seksualną, której administrator miał dopuścić się w Nowym Orleanie w 2015 roku, na reżyserce filmowej, Imie Leupp.

Temat ten jest obecnie bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Kolejne zarzuty i ujawnianie się przez poszkodowane osoby napędza skandal, który wybuchł w USA w związku z producentem Harvey'em Weinsteinem.

Kilka aktorek publicznie zarzuciło filmowemu magnatowi molestowanie seksualne, lecz jednocześnie na podobny krok zdecydowało się wiele osób z innych środowisk, w tym były pracownik studia Naughty Dog - David Ballard.

Logo NeoGAF

W przypadku NeoGAF sprawa jest o tyle bardziej złożona, że popularne forum dyskusyjne opowiadało się głównie po lewej stronie politycznego spektrum, więc zarzuty kierowane pod adresem Malki tym bardziej oburzyły użytkowników, bez względu na ich wiarygodność.

Forum błyskawicznie zalały więc „samobójcze” wiadomości, pisane niezgodnie z regulaminem tylko po to, by zostać zbanowanym. Według różnych źródeł, ze stanowisk zrezygnowała część lub wszyscy moderatorzy, a stronę wyłączono, zapewne w celu powstrzymania chaosu.

Jednocześnie triumf ogłosiła prawicowa strona społeczności graczy w USA, czyli środowisko powiązane z nurtem GamerGate, który od 2014 roku przeciwstawia się nadmiernej - w oczach tych osób - poprawności politycznej w grach wideo, związanej głównie z feminizmem.

NeoGAF powstało w 2006 roku, jako nowa wersja Gaming-Age Forums. Od tego czasu forum nabierało na popularności i znaczeniu, często goszcząc na łamach najważniejsze osobistości ze świata gier wideo.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze