Skip to main content

Pierwsza wojna konsolowa dobiegła końca. Atari przejęło markę dawnego rywala

Po 45 latach.

Można śmiało powiedzieć, że po niemal 45 latach pierwsza „wojna konsolowa” dobiegła końca. Atari ogłosiło, że nabyło od firmy Intellivision Entertainment LLC prawa do marki Intellivision. Dotychczasowy właściciel przejdzie rebranding, ale nadal będzie mógł korzystać ze znaku towarowego przy swojej nadchodzącej konsoli.

Jak informuje serwis VGC, Atari przejęło od Intellivision LLC, poza prawami do kultowej marki nabyło także na własność niektóre gry. Umowa nie obejmuje jednak powstającej od kilku lat konsoli Amico. Ta nadal będzie rozwijana, chociaż od teraz Atari także, jako właściciel ponad 200 gier z biblioteki klasycznego sprzętu, będzie zaangażowany w kwestie wydawnicze.

To bardzo rzadka sytuacja, aby zjednoczyć dawnych rywali i fanów złotej epoki gier. Dawne Intellivision przejdzie rebranding i nadal będzie zajmować się dystrybucją konsoli Amico” - przekazał Wade Rosen, dyrektor generalny Atari. „Atari jest wartościowym partnerem i jesteśmy całkowicie pewni, że staną na wysokości zadania jako powiernicy dziedzictwa marki Intellivision” - dodał Phil Adam, dyrektor generalny Intellivision Entertainment.

Przypomnijmy, że marka Intellivision zadebiutowała jeszcze w 1979 roku, jako pierwsza konsola do gier wydana przez zabawkarskiego giganta Mattel. Sprzęt miał być bezpośrednią odpowiedzią na wydane kilka lat wcześniej i niezwykle popularne Atari 2600 i zawierała kilka przełomowych, jak na tamte czasy, funkcji. Mowa tu między innymi o zastosowaniu 16-bitowego mikroprocesora czy uruchomieniu systemu PlayCable, służącego do pobierania gier przez transmisję radiową.

Finalnie urządzenie stało się drugą najlepiej sprzedającą się konsolą drugiej generacji z ponad 3,75 milionami sprzedanych sztuk. Co prawda sprzedaż znacznie zwolniła po wielkim krachu na rynku gier wideo w 1983 roku, jednak z mniejszymi lub większymi modyfikacjami urządzenie pozostało na półkach sklepowych aż do roku 1990. Obecnie trwają pracę nad wspomnianą wyżej konsolą Amico, tworzoną z myślą o grach niezależnych i retro, oraz wyposażoną w unikalne kontrolery z pokrętłem i ekranem dotykowym.

Zobacz także