Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ogromna fala banów na Steamie - zaraz po letniej wyprzedaży

Zablokowano 40 tys. kont.

W dniu 6 lipca Valve „wręczyło” graczom na Steamie ponad 40 tysięcy banów. To największa jednorazowa akcja tego typu w historii firmy.

Jak informuje serwis Dot eSports, system VAC (Valve Anti-Cheat) wkroczył do akcji zaraz po zakończeniu letniej wyprzedaży.

Z danych SteamDB wynika, że standardowa liczba banów każdego dnia to około 3-4 tys., więc skok do dokładnie 40445 jednego dnia jest bezprecedensowy.

O skali przeprowadzonej akcji najlepiej świadczy fakt, że poprzednia największa inicjatywa tego typu - w październiku 2016 roku - zakończyła się wręczeniem nieco ponad 15 tys. banów.

Ban dla każdego

Fala banicji zaraz po zakończeniu wyprzedaży nie jest przypadkowa - gracze z zablokowanymi kontami nie mogli bowiem od razu kupić nowej kopii gry w promocyjnej cenie, co mogło zniechęcić część osób, które od razu wróciłyby do cheatowania na nowym koncie.

Serwis Vac-ban.com szacuje, bazując na ekwipunkach banowanych kont (tylko tych publicznych), że fala kar oznaczała utratę 8674 dolarów w przeróżnych skórkach i innych przedmiotach. Te nie są oczywiście kasowane, lecz zbanowane konto nie może połączyć się z serwerami Valve.

Zanotowano także mały wzrost w czasowych blokadach z poziomu gry, najczęściej wręczanych przez system Overwatch w CS:GO. Przyznano 4972 takich ostrzeżeń.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze