Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nowa aktualizacja dla Skyrima dodaje wsparcie dla Steam Deck i psuje część modów

Powraca temat „płatnych modyfikacji”.

Bethesda opublikowała dużą aktualizację do kultowego The Elder Scrolls 5: Skyrim. Pomimo naprawy wielu błędów, dodania wsparcia dla Steam Deck i ultraszerokich monitorów, łatka wywołała kontrowersje wśród fanów gry, psując część popularnych modów i dodając oficjalny „sklep” z niestandardową zawartością.

Jak możemy się dowiedzieć z opisu zmian, aktualizacja oznaczona numerem 1.6.1130 łączy dotychczasowe zakładki Creation Club oraz Modyfikacje w nowe menu, nazwane Creations. Oprócz dodawania darmowej zawartości do biblioteki usługi, moderzy mogą także aplikować do uzyskania tytułu Zweryfikowanego Twórcy. Dołączenie do programu umożliwia m.in. zarabianie na stworzonych przez siebie treściach, które inni gracze mogą kupować za walutę premium.

Dodatkowo, jak zauważyli internauci z działu Reddita PC Gaming, patch psuje integrację gry z popularnym narzędziem Skyrim Script Extender, na którym opiera się wiele dostępnych w sieci modyfikacji. Według niektórych graczy, usługa Creations jest kolejną próbą Bethesdy na wprowadzenie „płatnych modów”. Przypomnijmy, że pierwotnie możliwość pobierania przez twórców opłat za dostęp do niestandardowej treści wprowadzono w 2015 roku w ramach Warsztatu Steam, jednak funkcję szybko wycofano po krytyce fanów.

Treści z Creation Club są sprawdzane przez deweloperów Bethesdy i nierzadko też sami je tworzą. Creation Club był krytykowany już w momencie premiery, a potem krytyka pojawia się znowu za każdym razem, gdy jego aktualizacja psuje grę. To otwiera drzwi autorom modów do pobierania opłat za dostęp do ich dzieł, jeśli tylko dołączą do programu Zweryfikowanych Twórców. W tym kontekście stwierdzenie, że »płatne mody powróciły« jest całkowicie trafne” - pisze internauta Wertwert55.

Z drugiej jednak strony, część komentujących wątku staje po stronie Bethesdy, zwracając uwagę, że pozwalanie twórcom zarabiać na swoich dziełach nie jest niczym złym, a dodatkowo zakup treści z zakładki Creations jest całkowicie opcjonalny. Warto też zauważyć, że aktualizacja dotyczy tylko wydania Skyrima na Steamie. Edycja dostępna w sklepie GOG nie posiada integracji z usługą Creation Club/Creations.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Skyrim Anniversary Edition

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze