Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nintendo żąda usunięcia z sieci skanów poradnika z 1996 roku

Aktywni prawnicy.

Prawnicy Nintendo zażądali usunięcia z sieci skanów rzadkiego poradnika do Super Mario 64, wydanego pierwotnie w 1996 roku.

Dział prawny japońskiej korporacji nie od dzisiaj słynie z wyjątkowej agresywności, lecz najnowszy wniosek wydaje się iść jeszcze dalej. Książki pod tytułem „Super Mario 64 Complete Clear Guide Book” dzisiaj praktycznie nie da się kupić, a oryginał wydano wyłącznie w Japonii.

Publikacja jest ciekawą ilustracją przeszłości Mario, oferując nie tylko dokładne wskazówki na temat ukończenia gry, ale także zdjęcia trójwymiarowych dioram, służących za mapy etapów.

Jedynym sposobem na pozyskanie egzemplarza jest wydanie setek dolarów w serwisach aukcyjnych, na czym Nintendo nie zarobi oczywiście ani centa. Na samym skanach także nikt nie zarabiał, ponieważ zdjęcia były dostępne za darmo w serwisie archive.org.

Wydaje się, że zostawienie takiego reliktu do podejrzenia dla wszystkich zainteresowanych nikomu specjalnie by nie przeszkadzało, lecz prawnicy japońskiej korporacji - z amerykańskiego oddziału - mieli najwyraźniej inne zdanie.

„Dopiero zaczynam w światku archiwizacji gier wideo, ale ciężko mi wyobrazić sobie coś bardziej smutnego niż oglądanie, jak ludzie ciężko pracują i poświęcają wolny czas oraz pieniądze na zachowanie historii medium, podczas gdy wielkie korporacje nie robią nic, by pomóc” - komentuje CFVG, autor skanów. „Co więcej, aktywnie przeszkadzają”.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze