Skip to main content

Nintendo kontynuuje wojnę z modami. Jeden z najstarszych serwisów moderskich na celowniku firmy

Znany moder wyjątkowo podpadł twórcom Mario.

Wygląda na to, że Nintendo nie zamierza zwalniać w swojej walce przeciwko nieautoryzowanym modyfikacjom ich gier. Administratorzy GameBanana - jednego z najstarszych wciąż aktywnych serwisów moderskich - otrzymali kilkadziesiąt zawiadomień o naruszeniu praw autorskich przez twórców niestandardowej treści.

Jak informuje serwis Nintendo Life, w sumie do administracji portalu trafiło w ciągu ostatnich kilku dni ponad 60 zgłoszeń naruszenia ustawy DMCA. Spośród tego 40 dotyczyło konkretnie modów stworzonych przez użytkownika o pseudonimie Waikuteru, który bardzo aktywnie działa na scenie moderskiej gier Nintendo, tworząc bardzo popularne projekty.

Wśród skasowanych modów znalazł się m.in. „Randomizer” (mod losowo zamieniający miejscami obiekty, postacie i skrypty w grze dla szalonych efektów) do gry Legend of Zelda: Breth of the Wild, a także kilka customowych map do najnowszych odsłon przygód Linka. Na celu prawników znalazły się także modyfikacje bijatyki Super Smash Bros. Ultimate.

Powyższy fragment transmisji pokazuje, jak działał Randomizer - jeden z najpopularniejszych modów WaikuteruZobacz na YouTube

Zawartość, która została wskazana w zawiadomieniach DMCA o potwierdzonej autentyczności, musi zostać usunięta z serwisu. Autorzy mogą odwoływać się od usunięcia poprzez kontakt z działem wsparcia technicznego. Aby otrzymać wgląd do treści otrzymanego zawiadomienia, prosimy skontaktować się z administratorem przypisanym do danej sprawy” - możemy przeczytać w wiadomości pojawiającej się na stronie każdego ze skasowanych modów.

Sam Waikuteru stwierdził, że rozważa zgłoszenie apelacji. Internauta ma wątpliwości, czy zawiadomienia zostały rozesłane zgodnie z prawem i faktycznie naruszył prawa autorskie firmy. W takim wypadku Nintendo będzie miało 14 dni na odpowiedź i udowodnienie swojej racji. Na ten moment moder podjął działania w postaci przeniesienia swoich dzieł do innych serwisów, dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana.

Read this next