Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nie wszystko zostaje w Vegas. Odnaleziono kopię pierwszego MMO w historii

A przynajmniej pierwszego opartego na grafice.

Założyciel fundacji zajmującej się konserwacją gier odnalazł niezwykle cenny egzemplarz fizycznego wydania Habitat/Club Caribe wraz z instrukcją oraz mapą. Produkcja uznawana jest za pierwszy wirtualny świat online.

Grę odnalazł Frank Cifaldi, założyciel Video Game History Foundation. Organizacja non-profit zajmuje się ochroną, konserwacją i promocją gier oraz historii tego medium. Cifaldi natrafił na rzadki egzemplarz w sklepie Retro City Games w Las Vegas, o czym poinformował na Twitterze. Do odnalezionego przez Cifaldiego egzemplarza dołączono instrukcję użytkownika oraz mapę świata w świetnym stanie, co jest jeszcze rzadszym znaleziskiem.

Habitat wyprodukowany przez Lucasfilm Games zadebiutował w 1986 roku i jest prawdopodobnie pierwszą komercyjną grą MMORPG opartą na grafice. Początkowo tytuł został udostępniony w wersji beta na Commodore 64 przez firmę Quantum Link, z której wywodzi się internetowy gigant AOL. Produkcja jako pierwsza oferowała wirtualne środowisko online, z którym gracze łączyli się za pomocą modemów telefonicznych.

Użytkownicy reprezentowani byli na ekranie przez awatary i mogli się ze sobą komunikować na różne sposoby. W Habitat mogło znaleźć się jednocześnie 15 000 osób, z których każda mogła prowadzić firmę, grać w minigry czy po prostu spędzać czas ze znajomymi. Ostatecznie usługa okazała się zbyt kosztowna i nie przynosiła zysków, więc twórcy po dwóch latach wydali nieco odchudzoną wersję pod nazwą Club Caribe. To właśnie na to wydanie trafił Cifaldi.

Oczywiście gry z funkcjami online istniały przed Habitatem, ale to tytuł Lucasfilm Games był pionierem MMO, który wyprzedził takie produkcje jak Ultima Online czy EverQuest o niemal dekadę. Główne założenia projektu przypominają też nieco współczesne Metaverse, o czym można przekonać się na własnej skórze dzięki Neohabitat, czyli próbie wskrzeszenia produkcji przez jednego z oryginalnych twórców.

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze