Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Naukowcy zbudowali ekologiczny komputer zasilany algami

Ciekawy projekt.

Naukowcy z Uniwersysteu Cambridge przez pół roku zasilali mały komputer energią wytworzoną przez kolonię alg morskich.

Urządzenie składa się z niewielkiego, plastikowego zbiornika w aluminiowej obudowie, w którym umieszczono wspomniane rośliny oraz aluminiową elektrodę. Konstrukcję postawiono na parapecie, a uzyskana energia jest efektem ubocznym naturalnej fotosyntezy glonów.

Następnie uzyskany prąd wykorzystano do zasilania energooszczędnego mikrokomputera, opartego na procesorze ARM Cortex M0 Plus, który wykonywał ciągłe obliczenia oraz rejestrował moc uzyskaną z alg. Układ ten wykorzystywany jest w urządzeniach tak zwanego „Internetu Rzeczy”, na przykład interfejsów smart home.

A mogliśmy dostać idealny komputer do Subnautiki

Naukowcy widzą zastosowanie tej technologii w urządzeniach niewymagających dużej ilości energii, na przykład zewnętrznych czujnikach i instrumentach pomiarowych, lub ładowarkach telefonów komórkowych. Streszczenie wyników badań można znaleźć na stronie projektu.

Tagi

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Komentarze