Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Naukowcy nauczyli świnie grać w gry wideo

Teraz to domena nie tylko szympansów.

  • Według badań, świnie potrafią grać w gry
  • Rozumieją, że ruch kontrolera wiąże się z akcją na ekranie
  • Naukowcy twierdzą, że to dla zwierząt duże osiągnięcie

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Państwowego w Pensylwanii nauczyli cztery świnie grać w prostą grę wideo. Zwierzęta kontrolują joystick za pomocą ryjów.

Świnie - o imieniach Hamlet, Omelette, Ebony i Ivory - wytrenowano, oferując im smakołyki za doprowadzenie niewielkiego punktu na ekranie do wyznaczonych na kolorowo miejsc. Podopieczni początkujących graczy wyjaśnili BBC, że umiejętność powiązania ruchu drążka z akcją na ekranie „to nie lada wyczyn” i „wybitne osiągnięcie” - szczególnie że to stworzenia dalekowzroczne, w dodatku bez rąk czy dłoni.

Co ciekawe, zwierzęta kontynuowały grę nawet po awarii dystrybutora jedzenia - badacze przekonują, że wystarczyło tylko kilka miłych słów, by wznowiły zabawę. Skuteczność w przechodzeniu kolejnych „poziomów” była różna. Najbardziej uzdolniona świnia radziła sobie w 76 proc. przypadków, ale inna już tylko w 34 proc.

To kiedy Świńska Liga Esportowa? Źródło: BBC / Pennsylvania State University

Kate Daniels, farmerka z angielskiego hrabstwa Worcestershire, powiedziała w rozmowie z dziennikarzami, że choć naukowcy mogą być zaskoczeni wynikami testów, osoby, które pracują na co dzień ze świniami, nie będą zdziwione.

- Nie grają co prawda w Minecrafta, ale potrafią manipulować sytuacją, by otrzymać nagrodę - tłumaczy Daniels. - Kiedy patrzysz świni w oczy, od razu widzisz w nich inteligencję.

Podobne badania przeprowadzano już z szympansami i małpami, które osiągały oczywiście znacznie lepsze wyniki - choć ich przewagą są przeciwstawne kciuki.

Tagi
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze