Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Najlepsze walki z bossami w cyklu God of War

Bez spoilerów z najnowszej odsłony.

God of War to seria reprezentująca coraz mniej popularny gatunek slasherów. Przygody wściekłego Kratosa od lat stanowiły wyznacznik dobrego systemu walki, opierającego się na prostych kombinacjach. To również cykl, który oferował jedne z najbardziej niezapomnianych walk z bossami.

Premiera nowej odsłony przygód boga wojny to dobra okazja, żeby przeanalizować całą serię. Stworzenie zestawienia najlepszych walk z bossami to nie lada wyzwanie - znaczna część potyczek w stała na bardzo wysokim poziomie i oferowała odpowiednią dawkę adrenaliny. W niektórych przypadkach twórcy przeszli jednak samych siebie, jak choćby w części trzeciej.

Spotkania z Kronosem czy Posejdonem nie da się zapomnieć. W opozycji stoi Chains of Olympus, żadna z potyczek z tej odsłony nie znalazła się w zestawieniu, ale również Wstąpienie, w którym w wielu przypadkach walki z bossami zastąpiono „zwykłymi” przeciwnikami.

Podkreślamy też, że nie musicie obawiać się spoilerów dotyczącej najnowszej części - z racji na fakt, że gra dopiero co ukazała się na rynku, postanowiliśmy nie opisywać tutaj starć z bossami z tej odsłony. Zaczynamy więc między innymi od pewnej świetnej potyczki z Ducha Sparty, a na kolejnej stronie wspominamy choćby Hadesa. Na końcu zestawienia przypominamy jeszcze strasznego Ajgajona.


10. Hydra - God of War

Pierwsza odsłona serii oferowała znacznie mniej walk z bossami niż kolejne, jednak jedna potyczka szczególnie zapadała w pamięć. To otwierające produkcję starcie z Hydrą.

Walka była bardzo pomysłowa, szczególnie jak na 2005 rok. Spotkanie z mitycznym stworzeniem rozgrywało się na statku dryfującym podczas sztormu. Boss, dziurawiąc pokład, dostał się do Kratosa i próbował zgładzić bohatera, który musiał odpierać ataki kolejnych głów stwora.

Po niedługiej wymianie ciosów bohater przybija dwie mniejsze głowy do pokładu, jednak gracz wciąż ma wrażenie, że te mogą się w każdej chwili uwolnić. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak walka z główną, największą głową Hydry.

Cover image for YouTube videoGod of War: Hydra Boss Fight (4K 60fps)

Przeciwnik był doskonale zaprojektowany. Model stworzenia zawierał wiele szczegółów - brudne zęby, liczne łuski, rogi i błony na głowie czy rozciągające się mięśnie twarzy. Twórcy przygotowali starannie wykonanego bossa, przypominającego nieco smoka.

Co ciekawe, główna walka toczyła się na tak zwanym bocianim gnieździe, a więc na bardzo niewielkiej przestrzeni, gdzie trudno było uniknąć ciosów. Potyczka stanowiła też wprowadzenie do tego, co stało się znakiem rozpoznawczym serii - brutalności. Kratos najpierw boleśnie ranił oko morskiego monstrum, by potem wbić jego głowę na maszt statku.


9. Erynie - God of War: Duch Sparty

Duch Sparty, choć zadebiutował na przenośnej konsolce Sony, oferował jedne z najlepszych walk z bossami w serii - doskonale wyreżyserowane sekwencje w akompaniamencie podniosłej muzyki sprawiały, że tętno znacznie się podnosiło.

Warto wspomnieć potyczkę z Erynie, córką greckiego boga śmierci i usposobieniem zemsty. Przybierająca początkowo humanoidalną formę bogini przypominała urodziwą kobietę, obdarzoną czarnymi skrzydłami i długimi pazurami. Jej przeszywający szept współgrał z wyglądem.

Demon szukał i zabijał kolejnych spartańskich braci Kratosa - teraz przyszedł czas na niego. W swojej podstawowej formie boss atakuje dość standardowym zestawem ciosów, a także przyzywa zastępy harpii. Po krótkiej chwili bohater wyrywa przeciwnikowi skrzydła, jednak bogini wyrastają nowe. Boss wzbija się w powietrze i przyjmuje kształt ogromnego kruka.

Cover image for YouTube video

Po zadaniu kilku mocnych ciosów, Erynie próbuje uciec. Rozpoczyna się emocjonująca scena gonitwy. Kratos początkowo zjeżdża po skalnych zboczach i zaczepiając się łańcuchami o ptaka, próbuje go dosiąść. Boss jednak zrzuca Kratosa z grzbietu, a bohater nurkuje w powietrzu z ogromną prędkością, by dogonić przeciwnika.

Choć ruchy ogromnych skrzydeł wywołują podmuchy hamujące boga wojny, protagonista dopada ofiarę. Gracz ma okazję zadać Erynii kilka ciosów. Boss z ogromną prędkością uderza w ziemię, znów przybierając ludzką postać. Kratos odcina rękę kobiety, a następnie przebija jej klatkę piersiową na wylot.


8. Kloto - God of War 2

W mitologii greckiej Kloto była jedną z trzech bogini losu, wyznaczających czas życia i fortunę człowieka. Przedstawiano ją zazwyczaj jako piękną niewiastę. Jak na ironię, w God of War 2 Kloto jest ogromną, nabrzmiałą kreaturą, przypominającą nieco larwę jedwabnika.

Walka z kolosem sprowadza się głównie do atakowania ramion, które - w porównaniu do reszty ciała - wydają się wątłe. Choć potyczka nie jest trudna, to obraz bossa zapada w pamięć. Kratos wspina się na coraz wyższe poziomy wieży, mijając kolejne kończyny, piersi i inne odrażające fragmenty ciała Kloto.

Kratos sprytnie unieruchamia kolejne ramiona za pomocą pułapek. Dopiero na szczycie mamy okazję zobaczyć twarz bossa, która nie odbiega wyglądem od reszty ciała. Odpieramy kolejne ataki, co chwilę męcząc Kloto, a w tym czasie ustawiamy ogromne wahadło z ostrzem na odpowiednim miejscu. Kratos wskakuje na głowę bossa i siłując się, przyciąga szpic do przeciwniczki, przebijając jej czaszkę.

Cover image for YouTube videoGod of War 2: Sisters of Fate, Clotho Boss Fight (4K 60fps)

To dopiero początek najbardziej efektownych starć z bossami w cyklu God of War - więcej potyczek opisujemy na kolejnej stronie.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

God of War

PS4, PS2, PC

God of War II

PS2

See 4 more
Powiązane tematy
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze