Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Minecraft w wersji Better Together ma spore problemy na konsolach

A miało być tak pięknie.

Zapowiedź aktualizacji Better Together do Minecrafta została ciepło przyjęta przez fanów, z wizją nowego rozdziału w historii popularnej produkcji i wspólnymi serwerami dla większości wersji. Wyszło jednak nieco gorzej.

Wydaje się, że Microsoft nie wyjaśniał w przeszłości wystarczająco przejrzyście, że w przypadku konsol łatka Better Together nie jest do końca „łatką”, lecz całkiem nową grą, do złudzenia przypominającą dotychczasowe wydanie Pocket Edition na urządzeniach mobilnych.

Nowy interfejs nie jest zbyt dobrze przystosowany do grania na padzie

Zmiany wprowadzono już na Xbox One, gdzie dobrze znane Minecraft: Xbox One Edition zastąpił osobny klient gry, po prostu „Minecraft”. Podobnie jest na Nintendo Switch. Aktualizacja jest darmowa, ale kłopotliwa.

Gracze nie są zbytnio zadowoleni. Studio 4J przez ostatnie lata rozwijało wersje konsolowe, dostosowując je całkiem sprawnie do padów. Teraz nazwa 4J Studios zniknęła z ekranu startowego, a interfejs przeniesiono z odsłony mobilnej, przystosowany raczej do ekranu dotykowego lub myszy i klawiatury, nie do kontrolera.

Na specjalnej stronie, gdzie Microsoft zbiera opinie graczy, przywrócenie poprzedniego interfejsu jest już na drugim miejscu. Na liście nie brakuje także próśb o przywrócenie innych funkcji, które „padły ofiarą” przejścia na Better Together.

Jest na przykład Redstone, czyli minecraftowy system energii elektrycznej. Odsłony konsolowe stawiały na inne podejście do tego elementu, więc teraz - po zamianie gry na wersję mobilną - nie działa bardzo dużo konstrukcji.

Idąc dalej, inaczej działały też koordynaty na mapie. Na konsolach zawsze widzieliśmy pozycję w osiach Z, Y i Z, co było kluczowe do orientacji. W odsłonach mobilnych tej funkcji nie było, więc zniknęła ona także z Better Together.

Wszędzie widać za to transakcje cyfrowe

Gracze narzekają także, że po włączeniu gry centralnym punktem jest obecnie wbudowany sklep z transakcjami cyfrowymi, już teraz przepełniony mało interesującymi ofertami.

Nie brakuje też błędów. Najważniejsza opcja - przenoszenie światów z poprzedniej wersji konsolowej - wydaje się działać z losową częstotliwością.

Starsze odsłony od 4J Studios pozostają dostępne, lecz nie będą już aktualizowane.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze