Skip to main content

Minecraft - koordynaty, współrzędne: jak sprawdzić

Jak poznać swoje położenie w świecie gry.

Jako że mapy w Minecraft są generowane proceduralnie, możesz mieć problem z odnalezieniem miejsca, które wcześniej odwiedziłeś - bądź sprawdzeniem punktu, który wskazał ci znajomy w rozgrywce sieciowej. Z pomocą przychodzą współrzędne - które jednak nie są od razu widoczne.

Da się temu zaradzić wciskając po prostu klawisz F3. Na ekranie wyświetli się wtedy mnóstwo informacji, ciebie jednak interesuje wiersz XYZ (1). To tam znajdziesz swoje położenie w świecie gry. Litery XYZ oznaczają:

  • X - położenie względem wschodu i zachodu. Wartość dodatnia oznacza, że twoja postać wysunięta jest bardziej na wschód, negatywna z kolei na zachód;
  • Y - wysokość twojej postaci względem centralnego punktu. Wartość dodatnia to oczywiście większa wysokość, ujemna niższa (często pod ziemią);
  • Z - położenie względem południa i północy. Wartość dodatnia oznacza, że twoja postać jest wysunięta na południe, ujemna na północ.

Dzięki tym informacjom możesz bez problemu lokalizować rzeczy. Jest to także przydatne, gdy będziesz chciał wykorzystać komendę /tp do teleportacji. Wpisz po niej po prostu te trzy wartości - na przykład /tp 100 50 -250 - by przenieść postać.

Następnie: Minecraft - śmietnik: jak niszczyć przedmioty

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Minecraft - jak przybliżyć widok

Zobacz także