Skip to main content

Minecraft - farma drzew: jak zrobić

Łatwe pozyskiwanie dużej ilości drewna.

Drewno jest jednym z najpotrzebniejszych surowców w Minecraft. Wykorzystasz je jako paliwo, budulec czy element sporej części narzędzi i broni. Jak więc szybko pozyskiwać jego duże ilości, bez konieczności biegania po całej mapie?

W tym celu możesz stworzyć własną farmę drzew. Do tego celu przygotuj kawałek otwartego terenu - dokładnie 13x9 bloków. Całość możesz otoczyć innym materiałem niż ziemia - na przykład brukiem czy kamieniem.

Potem wypełnij środek ziemią - jest to o tyle ważne, że drzewa nie rosną na kamieniach czy piasku. Jako że drzewa wymagają kontaktu ze źródłem światła - na przykład pochodnią - musisz umieścić je tak, by zasadzone potem sadzonki mogły rosnąć. Na poniższym obrazku prezentujemy schemat ich ułożenia - a także wygląd całej konstrukcji.

Teraz tylko zasadź na ziemi posiadane przez ciebie sadzonki. Jeśli nie masz ich odpowiedniej ilości, nie przejmuj się - po wycince drzew zdobędziesz nowe i bardzo szybko wypełnisz całą farmę. Wszystko powinno prezentować się jak na poniższym obrazku.

Z uwagi na to, że interesuje cię wyłącznie pozyskiwanie drewna, warto ograniczyć wzrost drzew od góry. W tym celu wybuduj pionową kolumnę (1) na wysokość 9 bloków - ustaw ją na rogu wytyczonego wcześniej terenu. Teraz rozbuduj od niej w bok dach (2) - rozciągnij go nad całą farmą.

W ten sposób sprawisz, że drzewa wyrosną maksymalnie na wysokość 9 bloków od ziemi. Nie unikniesz pojawienia się liści, jednak bez problemu zetniesz wszystko z ziemi, bez konieczności wchodzenia na platformy czy drabiny.

Teraz tylko pozostało poczekać, aż drzewa wyrosną i ścinać je tak, jak każde napotkane w świecie. Wytnij wszystkie wyrośnięte pnie, a następnie uzupełnij puste miejsca po sadzonkach. Po kilku minutach drzewa na nowo wyrosną i będziesz mógł potworzyć cały proces.

Uwaga - warto na dachu nad drzewami umieścić kilka pochodni. W ten sposób zmniejszysz szansę na odrodzenie się tam wroga - nie chcesz, by na głowę spadł ci creeper, w czasie gdy ty będziesz zbierał drewno.

Następnie: Minecraft - złote jabłko: jak stworzyć

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Minecraft - jak zrobić kamień z bruku

Zobacz także