Skip to main content

Midnight Club - sezon 1, zakończenie: co się wydarzyło

Podsumowanie najważniejszych informacji z sezonu.

The Midnight Club to serial Netflixa, który zadebiutował na platformie w październiku 2022 roku. Fabuła jest inspirowana książką Christophera Pike’a. Akcja koncentruje się wokół grupy nastolatków mieszkających w hospicjum dla nieuleczalnie chorej młodzieży. W tym artykule opisujemy główne momenty akcji i zakończenie pierwszego sezonu Klubu Północy.

  • UWAGA NA SPOILERY - jak sugeruje tytuł artykułu, znajdziesz tutaj informacje dotyczące finału serialu. Jeżeli chcesz zachować sobie możliwość samodzielnego odkrywania fabuły, przejdź do strony głównej i wybierz inny tekst do przeczytania.

Na tej stronie:


Midnight Club - wydarzenia w 1. sezonie

Na początku pierwszego odcinka poznajemy Ilonkę, która wydaje się zwyczajną nastolatką. Ilonka kończy szkołę jako jedna z najlepszych uczennic, snuje plany o pójściu na jak najlepsze studia. W samym środku pochłaniającej rozmowy z interesującym chłopakiem pojawia się pierwszy niepokojący znak – krew na dłoni po ataku kaszlu.

Następna scena to już gabinet lekarza i jednoznaczny wyrok: rak tarczycy. Kiedy kolejne próby leczenia nie dają zadowalających wyników, Ilonka powoli akceptuje swoją sytuację. W internecie natrafia na nietypowe miejsce dla nieuleczalnych nastolatków - Hospicjum Brightcliffe. Z tym miejscem łączy się dająca jej nadzieję historia: kilkadziesiąt lat temu jednej z mieszkanek hospicjum udało się w irracjonalny sposób wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia.

Ilonka przeprowadziła się do Brightcliffe mimo zdecydowanego sprzeciwu jej najbliższej rodziny

Pikanterii dodaje fakt, że w tym samym miejscu dekady temu funkcjonowała dziwna sekta. Ilonka przekonuje przybranego ojca, by zaakceptował jej decyzję i w ten sposób staje się jedną z ośmiu młodych mieszkańców Brightcliffe.


Klub Północny i opowiadane historie

Okazuje się, że nastolatkowie spotykają się codziennie o północy w bibliotece hospicjum. Opowiadają tam sobie nawzajem straszne historie, które z odcinka na odcinek zdają się mieć związek z ich prawdziwym życiem. Okazuje się, że Anya faktycznie była baletnicą, która straciła nogę, ozdrowiała Julia Jayne istniała naprawdę, a Natsuki chciała popełnić samobójstwo.

Mieszkańcy hospicjum każdego wieczoru spotykają się w bibliotece

Jednym z ciekawych pytań jest to, czy Kevin rzeczywiście jest mordercą. Na to i podobne pytania nie otrzymujemy odpowiedzi wprost, ale sceny ilustrujące historie opowiadane przez młodych ludzi dają do myślenia, tym bardziej, że w fikcyjne postaci opowieści wcielają się aktorzy grający członków tytułowego Klubu Północny.

W międzyczasie Ilonka zagłębia się w historię ozdrowiałej Julii Jayne, która według archiwów zniknęła na tydzień i pojawiła się w hospicjum zupełnie odmieniona. Wybiera się również na spacery wokół posiadłości Brightcliffe, podczas których spotyka tajemniczą długowłosą kobietę, właścicielkę firmy zajmującej się ziołolecznictwem.

Naciśnięcie symbolu klepsydry ukrytego w windzie umożliwiło bohaterom dotarcie do sekretnej piwnicy

Kobieta wydaje się wiedzieć zaskakująco dużo szczegółów o hospicjum i terenu wokół. Zwraca jej uwagę na symbole klepsydry wyryte na drzewach, a także podsuwa pomysł o tym, że cyfry na rysunkach Julii mogą być numerami z katalogu bibliotecznego.


Magiczny rytuał uzdrowienia

Kiedy stan Anyi się pogarsza, Ilonka decyduje się odprawić magiczny rytuał, którego szczegóły znalazła w księdze ukrytej w bibliotece. W organizacji rytuału pomaga jej tajemnicza kobieta poznana w lesie. Mimo historii pokazanej na początku siódmego odcinka, Anya nie zostaje uzdrowiona i umiera we śnie.

Doktor Stanton, która jest szefową hospicjum, dowiaduje się o rytuale i niszczy w ogniu tajemniczą księgę. Czasowo udaremnia również spotkania Klubu Północnego. Ilonka podsłuchuje jednak przez przypadek rozmowę telefoniczną doktor Stanton, która mówi, że wyniki któregoś z jej pacjentów wskazują na ozdrowienie. Ilonka jest przekonana, że rytuał się udał i że ozdrowiałą osobą jest ona sama. Odcinek później okazuje się jednak, że hospicjum opuści Sandra, której wyniki wskazują, że diagnoza o nieuleczalnej chorobie była po prostu nietrafiona.

Doktor Stanton wydaje się troskliwą szefową hospicjum, ale głęboko wewnątrz skrywa własne mroczne tajemnice

Bohaterka załamuje się i rozmawia w lesie z tajemniczą przyjaciółką, która ujawnia, że to ona jest ozdrowiałą Julią Jayne, więc rytuał może się powieść. Julia obiecuje, że wykonają wspólnie rytuał na Ilonce. Dziewczyna musi jednak po kryjomu wpuścić na teren hospicjum Julię wraz z asystentkami. W piwnicy Brightcliffe kobiety rozpoczynają rytuał, ale niepokojąco odbiega on od tego, w jaki sposób Julia opisywała go Ilonce.

Doktor Stanton w ostatnim momencie wbiega do piwnicy i ratuje życie Ilonki i pozostałych kobiet. Doktor Stanton uważa, że rak Julii w przeszłości spontanicznie uległ regresji, a teraz powrócił i dlatego Julia chciała przeprowadzić rytuał na samej sobie, doprowadzając do śmierci pozostałych osób z kręgu. Ozdrowiała Sandra wraca do domu, Ilonka zaczyna godzić się z tym, że nigdy nie wyzdrowieje.

Zobacz także