Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft znowu wspiera zapomniany odtwarzacz MP3. Wszystko przez „Strażników Galaktyki”

Będzie można go używać z Windows 11.

W najnowszej wersji testowej Windowsa 11 Microsoft niespodziewanie naprawił znany od dawna problem z instalacją sterowników do odtwarzacza muzycznego Zune. Urządzenie ostatnio pojawiło się w „Strażnicy Galaktyki vol. 3”, na nowo przywracając zainteresowanie niezbyt popularnym przez lata gadżetem.

Aby uczcić premierę »Strażników Galaktyki vol. 3« od Marvel Studios, w zeszłym miesiącu tymczasowo na nowo włączyliśmy stronę Zune.net. Skorzystaliśmy również z okazji, aby rozwiązać problem, który uniemożliwiał instalację oryginalnych sterowników Zune na Windows 11. To powinno ułatwić dalsze korzystanie z twojego (całkowicie niewspieranego i nadal wycofanego) Zune na Windows 11” - czytamy w opisie najnowszej wersji testowej systemu, oznaczonej numerem 25905.

Chociaż urządzenie nie jest dostępne w sprzedaży od ponad dekady, to wciąż posiada niewielką, chociaż oddaną społeczność użytkowników. Ci zgromadzeni w dziale Reddita dedykowanym odtwarzaczowi zareagowali bardzo pozytywnie na poprawkę błędu. „Dziękujemy Jamesowi Gunnowi i szalonym programistom w Microsofcie!” - napisał Voodoo_Shark. „Dziękujemy Microsoftowi i Peterowi Quillowi” - dodał Pidge2k.

Zune pojawił się w drugiej i trzeciej części filmowych »Strażników Galaktyki« oraz dwóch odsłonach »Avengers«. Empetrójka zastąpiła używanego przez Petera Quilla kasetowego walkmana firmy Sony, by ostatecznie trafić w ręce szopa Rocketa. Przypomnijmy, że produkt Microsoftu zadebiutował na rynku w 2006 roku i w założeniu miał być bezpośrednim konkurentem niezwykle wówczas popularnej linii odtwarzaczy iPod od firmy Apple.

Duży nacisk postawiono na funkcje społecznościowe - urządzenie pozwalało między innymi przesyłać posiadaczom Zune przesyłać między sobą utwory (dostępne na urządzeniu odbiorcy przez określony czas - potem należało kupić dany singiel) oraz dzielić się stworzonymi playlistami. Finalnie Zune okazał się niezbyt popularny i ostatecznie produkcję zamknięto w 2012 roku, a trzy lata później wyłączono serwery usług. Następcą odtwarzaczy miały być telefony z systemem Windows Phone, podobnie jak u Apple iPhony były następcami iPodów.

Read this next