Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft zawalczy o graczy mobilnych? Wyciekł projekt „trybu handheldu” w Windowsie

Z wewnętrznej konferencji firmy.

Do sieci wyciekło nagranie prezentujące koncept „trybu handhelda” dla Windows 11. Propozycja takiego dodatku do interfejsu systemu operacyjnego Microsoftu została przedstawiona na wewnętrznej imprezie Microsoft Hackathon, podczas której pracownicy firmy dzielą się pomysłami na ulepszenie produktów firmy.

Jak możemy się dowiedzieć z materiału, propozycję przedstawiono już we wrześniu zeszłego roku. Narrator tłumaczy, że duża część siły Steam Decka leży w jego oprogramowaniu, czyli silnie zmodyfikowanej dystrybucji linuxa o nazwie SteamOS. Na tle tego oprogramowania kuleje jednak Windows, który chociaż może zostać bez większych problemów uruchomiony na urządzeniu Valve, to ewidentnie nie jest przystosowany do pracy na takiej konstrukcji.

Z wad wymieniono chociażby brak natywnego wsparcia dla kontrolera Decka, niepoprawne skalowanie elementów interfejsu na tak małym ekranie, problemy z obsługą pamięci VRAM czy nieprzystosowana do trybu horyzontalnego klawiatura ekranowa Windows 11. Programiści firmy zbadali możliwości obejścia powyższych problemów i zaproponowali pewne rozwiązania. Nagranie z całej prezentacji można zobaczyć poniżej.

Przedstawiono między innymi krótkie demo działania „trybu handheldu”. Po instalacji tej funkcji można włączyć w Windowsie całkowicie nową nakładkę systemową, pozwalającą szybko uruchamiać zainstalowane gry oraz inne aplikacje z dużych „kafelków”, a całość może być obsługiwana klawiszami kontrolera.

Narrator zauważa jednak, że konieczne są głębsze zmiany w samej strukturze Windowsa. Zalecane jest między innymi pozostanie w kontakcie z Valve w celu uzyskania odpowiednich sterowników, przebudowanie standardowej klawiatury ekranowej czy lepsze skalowanie elementów interfejsu. „Do rozpoczęcia ekspansji na mainstreamowym rynku, potrzebujemy wprowadzić przynajmniej powyższe rzeczy, aby zapewnić chociaż niezbędne minimum dla wartościowego produktu” - czytamy w prezentacji.

Oczywiście jest to jedynie koncept i nie wiadomo, czy Microsoft prowadzi już prace nad wprowadzeniem nowej funkcji w życie. Niemniej na początku miesiąca Asus zaprezentował swoje urządzenie ROG Ally, mające stanowić bezpośrednią konkurencją dla Steam Decka. Jedną z największych różnic jest właśnie to, że ROG Ally ma pracować pod kontrolą systemu Windows, ze specjalnym launcherem przygotowanym przez Asusa.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze