Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft przewiduje złe czasy dla rynku PC

Sprzedaż komputerów spada.

Microsoft uważa, że rynek komputerów przeżywa obecnie regres. Sprzedaż nowych urządzeń jest znacznie niższa niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. Według prognoz, tendencja ta będzie się utrzymywać także w 2023 roku.

O sprawie informuje serwis The Verge, powołując się przedstawione wyniki finansowe Microsoftu oraz niezależne raporty. Według różnych szacunków, w ostatnim kwartale 2022 roku popyt na komputery osobiste zmalał o od 16 do nawet 29 procent. W związku z tym znacznie ucierpiały przychody Microsoftu ze sprzedaży licencji na system Windows.

Według prognoz giganta z Redmont, w tym roku sprzedaż komputerów - a więc i Windowsa - spadnie o kolejne 39 proc. „Chociaż liczba sprzedawanych komputerów znacznie spadła i powróciła do poziomu sprzed pandemii, to o niemal 10 procent wzrósł średni czas dziennego korzystania z systemu Windows, w porównaniu do okresu przed lockdownami” - przekazał na spotkaniu dla inwestorów prezes koncernu Satya Nadella.

Mniej ludzi sięga także po komputery linii Surface

Wielu użytkowników ma już relatywnie nowe komputery, zakupione podczas pandemii, a brak przystępnych cenowo podzespołów dodatkowo zniechęca do zakupów. Z tego powodu popyt na PC-ty spadł do najniższego poziomu od lat” - tłumaczy Mikako Kitagawa, analityk z firmy Gartner. Zauważalny jest również spadek sprzedaży akcesoriów do komputerów.

W porównaniu z zeszłym rokiem obniżyły się także przychody ze sprzedaży konsol Xbox i gier - odpowiednio o 13 i 12 procent. Wzrasta natomiast zainteresowanie usługą Game Pass. Subskrypcja ma podobno osiągać „nowe szczyty”, chociaż nie podano, co to dokładnie oznacza. Przekazano jedynie, że pod koniec 2022 roku zanotowano w obrębie całego ekosystemu Xbox 120 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze