Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft nigdy nie zarobił na sprzedaży konsol Xbox

Twierdzi przedstawicielka firmy.
  • Sprzedaż konsol Xbox nigdy nie przyniosła zysków
  • Microsoft straty niweluje jednak zyskami z gier i usług

W trakcie rozprawy sądowej między Epic Games a Apple przedstawicielka Microsoftu ujawniła, że firma nigdy nie zarobiła na sprzedaży konsol Xbox.

W gronie świadków wezwanych podczas procesu jest Lori Wright, czyli jedna z dyrektorek działu gier w koncernie z Redmond. Prawnik reprezentujący Epic Games zapytał kobietę, ile amerykański producent zyskuje na każdym Xboksie.

- Nie zarabiamy. Sprzedajemy konsolę ze stratą - odpowiedziała, cytowana przez serwis Protocol. Dopytana przez adwokata, czy Microsoft kiedykolwiek zarabiał na swojej platformie, stwierdziła, że „nie”.

Straty przynosił nawet Xbox One

Wright podkreśliła jednocześnie, że firma ewentualne straty generowane przez Xboksy niweluje zyskami, które są generowane przez gry i usługi, w tym abonamenty Live Gold oraz Game Pass.

Wypowiedź przedstawicielki Microsoftu skomentował analityk Daniel Ahmad. Zwrócił uwagę, że nierentowność konsol nie jest już tak dużym problemem, jak w latach 90. i na początku XXI wieku, a obecnie na wyniki finansowe należy patrzeć całościowo - łącznie z uwzględnieniem pieniędzy zarabianych na produkcjach.

Przypomina, że nadal stosunkowo niewiele urządzeń do grania przynosi zyski - wyjątkami są PS4, które w krótkim czasie zaczęło być na plusie, a także Switch. Zaznacza, że PS5 i Xbox Series X/S przynoszą straty, choć prognozuje, że to się powinno wkrótce zmienić.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze