Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft chce zainwestować 10 mld dolarów w DALL-E i ChatGPT

Wartość OpenAI wzrosłaby do 29 mld dolarów.

Microsoft ma obecnie prowadzić rozmowy z twórcami ChatGPT i DALL-E na temat zainwestowania 20 miliardów dolarów w rozwój sztucznej inteligencji. Umowa gwarantowałaby firmie z Redmond spore udziały w zyskach oraz w samej firmie OpenAI.

Jak donosi portal informacyjny Semafor, zainwestowanie 10 miliardów dolarów gwarantowałoby Microsoftowi 75% zysków OpenAI do momentu odzyskania wkładu, a następnie amerykańska korporacja uzyskałaby 49% udziałów w firmie twórców DALL-E. Dokumenty przedstawiające warunki transakcji miały zostać wysłane do potencjalnych inwestorów pod koniec ubiegłego roku.

Microsoft już wcześniej zainwestował miliard dolarów w OpenAI, czego skutkiem popularny bot ChatGPT zostanie w marcu zintegrowany z przeglądarką Bing. Widocznie firma z Redmond widzi w technologii znacznie większy potencjał i chce zagwarantować sobie jak największe udziały w rewolucji, jaką niewątpliwie przyniesie rozwój sztucznej inteligencji. Możliwe też, że technologia będzie w przyszłości wykorzystywana w innych produktach Microsoftu - od chmury Azure, przez system Windows i oprogramowanie biurowe Office, aż po gry i konsole Xbox.

OpenAI zyska środki na rozwój infrastruktury, co może się przydać, ponieważ już teraz występują problemy z dostępem do ChatGPT. W grudniu ubiegłego roku liczba użytkowników przekroczyła milion, a bot cieszy się coraz większą popularnością. Wiąże się to z „zapychaniem” serwerów i częstym oczekiwaniem na zwolnienie miejsca w kolejce, by porozmawiać z SI.

Obie SI robią ogromne wrażenie. DALL-E potrafi generować obrazy na podstawie wpisanego tekstu, natomiast ChatGPT jest modelem językowym, który świetnie radzi sobie z rozumieniem i imitowaniem ludzkiego stylu wypowiedzi. Bot z łatwością znajduje odpowiedzi na wiele pytań, ale radzi sobie też z bardziej skomplikowanymi zadaniami jak napisanie artykułu lub pracy domowej, przygotowanie fragmentu kodu źródłowego czy podsuwanie pomysłów na dania na podstawie wymienionych składników.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze