Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Konsole Xbox przechodzą na tryb ekologiczny i zmniejszają ślad węglowy

Nowe funkcje oszczędzania energii.

Microsoft ogłosił wprowadzenie nowej aktualizacji oprogramowania konsol Xbox. Dzięki niej, sprzęt ma starć się najbardziej ekologiczną platformą do grania, a nawet „świadomą zanieczyszczeń”.

Oznacza to, że konsola może obniżyć ślad węglowy przez optymalizację pobierania plików i aktualizacji w godzinach, kiedy konsola może w jak największym stopniu korzystać z energii odnawialnej” - wyjaśnia przedstawiciel Microsoft w komunikacie prasowym. „Zmniejsza to zależność od paliw kopalnych, emisję CO2, a także może potencjalnie pomóc użytkownikowi zaoszczędzić pieniądze”.

Po aktualizacji, przy kończeniu rozgrywki konsola zostanie automatycznie przełączona w tryb oszczędzania energii. Według firmy zmniejsza to zużycie energii nawet dwudziestokrotnie, w porównaniu do domyślnej funkcji uśpienia. W trybie tym konsole wciąż będą utrzymywały łączność z siecią, pobierając nowe aktualizacje, gdy użytkownik nie korzysta z konsoli. Nie wpłynie także na wydajność konsoli podczas zabawy.

Według Microsoftu, każde dwie konsole działające przez rok w trybie oszczędznaia energii niwelują tyle dwutlenku węgla, ile jedno drzewo rozkłada przez dekadę

Nowe funkcje pojawią się na konsolach Xbox One oraz Xbox Series X/S, przy czym na starszej platformie program aktualizacji rozpocznie się już dzisiaj. Warto zauważyć, że po wgraniu aktualizacji konsole Xbox One mogą uruchamiać się nieznacznie dłużej, ale użytkownicy nowszej platformy nie powinni doświadczyć tego problemu.

Również dzisiaj testerom z programu Xbox Insider zostanie udostępniona funkcja „aktywnych godzin”. Dzięki niej, użytkownik może wskazać godziny, w których na pewno nie będzie korzystał ze sprzętu, czyli kiedy na przykład przebywa w pracy, szkole, lub śpi, i w tych godzinach konsola wyłączy się całkowicie. Następnie ponownie powróci do stanu oszczędzania energii. Microsoft podkreśla, że w ten sposób można obniżyć użycie energii jeszcze bardziej - nawet do poziomu ok. 0,5 wata.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze