Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak przenieść Windows na inny komputer

Transfer systemu na nowe urządzenie.

Od czasu wprowadzenia systemu Windows 8, firma Microsoft zmieniła niektóre warunki umowy licencyjnej i możliwe jest przeniesienie Windowsa na inny komputer.

Wcześniej, przez długi czas, licencja na system operacyjny Windows była na stałe przypisana do płyty głównej komputera. Tworzyło to szereg problemów, między innymi nie można było łatwo ponownie aktywować systemu w wypadku uszkodzenia i wymiany tego komponentu.

Na tej stronie wyjaśniamy, jak dokonać transferu systemu.


Na tej stronie:


Kto kwalifikuje się do przeniesienia systemu?

Aby przenieść system Windows 8, 8.1, 10 lub 11 na inny komputer, musimy posiadać licencję typu Retail. Jeśli mamy na komputerze licencję OEM (najczęściej dotyczy to komputerów dostarczanych z już zainstalowanym systemem), to niestety nie możemy przenieść systemu na inne urządzenie.

Jeśli jednak posiadaliśmy początkowo na komputerze preinstalowany system Windows w wersji Home i dokonaliśmy ulepszenia systemu do wersji Pro za pomocą sklepu Microsoft Store, to możemy przenieść swój system na inny komputer, ponieważ nasza licencja została przypisana cyforowo do konta Microsoft.

Osobnym przypadkiem są licencje typu GVLK, spotykane w sieciach komputerowych, działających pod kontrolą oprogramowania Windows Server. W takim wypadku, komputer automatycznie otrzymuje unikalny klucz systemu po podpięciu do sieci lokalnej.


Jak sprawdzić posiadaną licencję

Aby sprawdzić, jaką posiadamy licencję, musimy najpierw wcisnąć na klawiaturze skrót klawiszowy Windows + R. Pojawi się okienko (1), w którym wpisujemy komendę CMD (2) i klikamy enter.

Otworzy się okno Wiersza poleceń. Podajemy w nim komendę slmgr /dlv (3). Po chwili pojawi się drugie okno, w którym znajdziemy rodzaj posiadanej licencji (4).

Po zdobyciu poszukiwanej informacji możemy zamknąć oba okna.


Sprawdzanie posiadanego klucza

Jeśli posiadamy kwalifikującą się do transferu wersję Retail Windowsa, to klucz znajdziemy w otrzymanym pudełku z systemem, wiadomości ze sklepu (w wypadku zakupu samego klucza, bez pudelka) lub na naklejce na komputerze. W innym wypadku, musimy otworzyć Edytor rejestru (5).

Poruszamy się po nim podobnie, jak w Eksploratorze Windows, przechodząc do kolejnych folderów, korzystając z listy po lewej (6). Przechodzimy do lokacji Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion i klikamy na pozycję SoftwareProtectionPlatform (7). Nasz klucz produktu znajdziemy pod pozycją BackupProductKeyDefault (8).

UWAGA: Jeśli wykonaliśmy aktualizację wersji lub wydania systemu, na przykład w ramach programu darmowej migracji z Windows 10 do Windows 11, to znaleziony w rejestrze klucz może nie zostać przyjęty przez narzędzie Aktywacji systemu na nowym urządzeniu. Zawsze najlepiej znaleźć wspomniany wyżej klucz, który otrzymaliśmy przy zakupie.


Przenoszenie licencji na nowy komputer

Aby przenieść licencję na nowy komputer, wpierw musimy deaktywować ją na starym urządzeniu. Aby to zrobić, wpisz w menu wyszukiwania Wiersz poleceń, kliknij na niego prawym klawiszem myszy i zaznacz uruchom jako administrator (9).

W nowym oknie wpisz dwie komendy slmgr.vbs /upk, a potem slmgr.vbs /cpky (10). Za każdym razem otrzymasz powiadomienie, że operacja usuwania klucza - kolejno z systemu i rejestru systemu - przebiegła pomyślnie.

Jeśli nie zamierzasz więcej korzystać ze starego komputera, to następnym krokiem będzie sformatowanie dysku. Wejdź do aplikacji Ustawienia i w zakładce System (11) znajdź pozycję Odzyskiwanie (12).

Następnie wybierz opcję Resetuj ustawienia komputera osobistego (13) i zaznacz Usuń wszystko (14).

Zaznacz opcję Lokalna ponowna instalacja i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Po wykonaniu resetu nie aktywuj ponownie systemu Windows na tym urządzeniu.

Teraz przejdź do swojego nowego komputera. Jeśli dopiero będziesz instalował system na dysku urządzenia, to możesz podać swój klucz podczas instalacji. W wypadku, gdy system jest już zainstalowany, możesz dokonać aktywacji z poziomu znanego już menu Ustawień, klikając na zakładkę System i pozycję Aktywacja.

W niektórych wypadkach konieczny będzie telefon na infolinię Microsoftu w celu ręcznej aktywacji. Pamiętajmy wówczas, aby powiedzieć konsultantowi, że zmieniliśmy komputer i chcemy przenieść naszą licencję oraz że klucz został usunięty ze starego urządzenia.

Read this next