Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak pachnie Lucy z Cyberpunk Edgerunners? Nowa technologia pozwala wąchać filmy i seriale

Dym i pączki goździków.

Podczas targów CES 2023 w Los Angeles japońska firma Aromajoin zaprezentowała Aroma Shooter i Aroma Player, czyli system do wąchania filmów i seriali.

Aroma Shooter Wearable to bezprzewodowy gadżet zakładany na szyję, który wyposażono w nietypowy wkład zapachowy oparty na technologii półprzewodnikowej. Urządzenie zasysa powietrze i przepuszcza je przez cząsteczki zapachowe uwalniane z wkładu, a twórcy zapewniają, że przełączanie pomiędzy różnymi aromatami trwa 0,1 sekundy, co pozwala na błyskawiczne mieszanie.

Drugim elementem systemu jest Aroma Player, czyli odtwarzacz multimedialny i edytor, w którym można dostosować zapachy emitowane w danym momencie filmu. Proces przypomina nieco dodawanie napisów w edytorze na YouTube, choć zamiast tekstu generowane będą zapachy. Projekty można następnie udostępniać innym użytkownikom lub pobierać jako gotowe presety.

System obsługuje ponad 100 różnych aromatów, które można zsynchronizować z obrazem, by poczuć to, co widzimy na ekranie. Podczas demonstracji można było powąchać fragmenty anime „Cyberpunk: Edgerunners” przedstawiające Lucy i poczuć dym, karmel, kawę i pączki goździków. Pokazano też trailer Resident Evil 4 Remake pachnący mokrą ziemią i hiszpańską szałwią. Na nagraniu widać też przykłady innych aromatów, na przykład zapach pomarańczy, czarnej czekolady, perfum czy lasu.

Dostępny jest już stacjonarny model Aroma Shooter 2 - urządzenie ma wymiary 6 X 6,7 x 8,2 cm, waży 177 g (z wkładem) i łączy się przez USB-C, Bluetooth lub WiFi. Współpracuje z systemami iOS, Android, Windows, macOS i Linux, dostępne są też SDK dla deweloperów Windows, Java, iOS, Android, Node.js i Unity, więc możliwe jest wykorzystanie systemu także w grach.

Firma wkrótce rozpocznie zbiórkę crowdfundingową na Aroma Shooter Wearable dla VR/AR, natomiast już teraz można zamówić Aroma Shooter 2 w zestawie z 6 wkładami za równowartość około 4395 zł. Zakupu dokonamy bezpośrednio na stronie Aromajoin. Wkłady kosztują około 240 zł za sztukę.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.
Komentarze