Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gracze narzekają na nieczytelny font w remasterach Final Fantasy

Prawie jak RPG Maker.

Wczorajsze ogłoszenie daty premier dla części gier z pakietu Final Fantasy 1-6 Pixel Remasters zwróciło uwagę graczy, ale nie ze względu na termin. Fani narzekają bowiem na wyjątkowo nieczytelny font w odświeżonych tytułach.

Jak zapewniają, wąski tekst - rzucający dodatkowo cień - nie prezentuje się zbyt dobrze i wypada znacznie gorzej niż choćby napisy w japońskiej wersji językowej.

Japońska wersja wypada lepiej

Co więcej, font nie pasuje do „pikselowego” podejścia do remasterów, podkreślanego nawet w tytule. Małym plusem wydają się być liczne memy i żarty, które błyskawicznie pojawiły się na Twitterze.

„Wiele osób narzeka na fonty w Final Fantasy 1-6 Pixel Remasters, lecz nie rozumie realiów, przed którymi stali deweloperzy. Otóż w RPG Makerze bardzo trudno zmienić domyślny font” - napisał niejaki Patera Quetzal, nawiązując do programu do tworzenia - często amatorskich - gier RPG.

https://twitter.com/PateraQuetzaI/status/1410283954213584897

„Jak Square Enix wybiera font” - dodał w innym wpisie.

https://twitter.com/PateraQuetzaI/status/1410274567348649990

„W jednym tylko rogu umieszczono pięć elementów z różnymi rozmiarami i skalą. Co na to projektanci?” - zauważa Jordan Starkweather w nieco poważniejszym tonie.

Warto zauważyć, że dla Square Enix nie są to pierwsze kontrowersje tego typu. Podobne narzekania pojawiały się przy okazji premiery Final Fantasy 8 i 9 na współczesnych platformach, w 2019 roku. Ostatecznie fanom udało się przygotować mod przywracający oryginalny wygląd tekstu.

Nie inaczej było w przypadku odświeżonej wersji Chrono Trigger na PC. Tę krytykowano także za wiele innych problemów, które w większości udało się jednak naprawić w kolejnych aktualizacjach.

Wracając do Final Fantasy 1-6 Pixel Remasters, odświeżone wersje sześciu pierwszych odsłon słynnej serii zmierzają tylko na PC i urządzenia mobilne, co samo w sobie wywołało sporo narzekań po zapowiedzi na tegorocznym E3.

Gry kupować będziemy pojedynczo lub w zestawie, wycenionym obecnie na 265,18 zł. Final Fantasy 1, 2 oraz 3 ukażą się 28 lipca. Dla FF1 i FF2 będzie to debiut na komputerach osobistych. FF4-6 nie mają jeszcze konkretnego terminu wydania.

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze