Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Google usunie nieaktywne konta. Firma ogłasza wielkie porządki

Pierwsze profile znikną pod koniec roku.

Google zapowiedziało, że pod koniec roku zacznie usuwać nieaktywne konta w obrębie ekosystemu swoich usług. Firma tłumaczy, że nieaktywne profile są znacznie częściej narażone na przejęcie i tym samym wykorzystanie to niewłaściwych celów. Konta będą usuwane etapowo, a właściciele zostaną wcześniej poinformowani.

Nieużywane lub zapomniane konta często zabezpieczone są starymi albo ponownie używanymi hasłami, które mogą wyciec. Nie mają włączonego uwierzytelniania dwuskładnikowego, a użytkownik rzadziej interesuje się ich bezpieczeństwem” - czytamy na blogu Google. „Oznacza to, że są często podatne na ataki, a gdy konto zostanie przejęte, można je wykorzystać do wszystkiego: od kradzieży tożsamości, po rozpowszechnianie niechcianych lub szkodliwych treści, takich jak spam”.

Usunięciu będą podlegać konta, do których nie logowano się co najmniej od dwóch lat. Skasowany zostanie nie tylko adres e-mail, ale też zawartość chmury Google Workspace (Dysk, Dokumenty, Meet, Kalendarz) oraz zdjęcia z chmury Google Photos. Na ten moment nie jest planowane usuwanie kont z filmami w serwisie YouTube, najpewniej dlatego, że doprowadziłoby to do wymazania wielu wartościowych treści. Zmiany dotyczą także jedynie kont prywatnych, a nie profili instytucji lub firmowych.

Gmail zadebiutował w 2004 roku i od tego czasu stał się najpopularniejszą usługą pocztową w internecie

Chociaż powiązane z tym zmiany regulaminu wchodzą w życie już teraz, to pierwsze konta zostaną skasowane w grudniu 2023 roku. Usuwanie będzie przeprowadzane etapowo, a zacznie się od adresów, które zostały założone, ale nigdy nawet ich nie użyto. Właściciele pozostałych uśpionych kont otrzymają następnie „liczne wiadomości” w miesiącach poprzedzających usunięcie - zarówno na adres przeznaczony do skasowania, jak i na powiązane e-maile, jeśli zostały podane.

Google wyjaśnia, że sposobem na utrzymanie konta jest po prostu logowanie się na niego co najmniej raz na dwa lata. Innymi metodami aktywności - informującymi firmę, że konto pozostaje aktywne - jest między innymi korzystanie z Dysku Google, oglądanie filmów na YouTube, pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play, korzystanie z wyszukiwarki Google, używanie funkcji „Zaloguj się przez Google” na innych stronach lub posiadanie wykupionej subskrypcji, na przykład Google One.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze