Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

GeForce Experience przechodzi do historii. Nvidia prezentuje nową aplikację do kart graficznych

Dostępna jest już wersja beta.

Znany producent kart graficznych opublikował wersję beta nadchodzącego Nvidia App - nowej aplikacji do kontroli karty graficznej, mającej w przyszłości zastąpić GeForce Experience oraz archaiczny Panel Kontrolny Nvidia. Oprogramowanie to nie tylko odświeżony design, ale także nowe funkcje.

Jak możemy się dowiedzieć, interfejs Nvidia App podzielono na kilka zakładek. Karta Home zawiera skróty do zainstalowanych gier, a także informacje o nowych premierach, dodatkowych funkcjach oraz nowych wydaniach sterowników. Te ostatnie dokładniej opisane są w kolejnej zakładce Drivers. Możemy z niej sprawdzić listę zmian, a także wybrać rodzaj instalacji (szybka, niestandardowa oraz czysta).

Kolejna kategoria Graphics zawiera w większości wszystko to, co mogliśmy znaleźć do tej pory w Panelu Kontrolnym Nvidia, tylko zaprezentowane w nowoczesnej i bardziej przejrzystej formie. Zmienimy tutaj opcje zarządzania energią, rozmiar pamięci podręcznej shaderów, ustawimy ręcznie synchronizację pionową i tak dalej.

Interfejs aplikacji

Ostatnie dwie zakładki to Redeem oraz Settings. Nvidia App, w przeciwieństwie do GeForce Experience, nie wymaga już zakładania konta i zalogowania się do korzystania z programu, ale utworzenie profilu wymagane jest do korzystania z folderu Redeem, w którym znajdziemy specjalne oferty od partnerów Nvidii, a także aktywujemy kody z różnymi bonusami. Settings to natomiast ustawienia samej aplikacji.

Oprócz odświeżonego interfejsu program dostał także kilka nowych funkcji. Nagrywarka Shadowplay pozwoli teraz przechwytywać obraz w rozdzielczości 4K i przy 120 FPS, a także w maksymalnie 8K przy 30 FPS - z pewnością przyda się to streamerom oraz kreatorom treści. Posiadacze kart graficznych RTX otrzymają także dostęp do dwóch narzędzi opartych na AI: RTX HDR i RTX Dynamic Vibrance.

Pierwsza z opcji działa podobnie do Windowsowego Auto-HDR i za pomocą sztucznej inteligencji wzbogaca obraz, dostosowując go do monitorów wykorzystujących szeroką rozpiętość tonalną. Druga natomiast sprawia, że wyświetlane na ekranie barwy stają się żywsze i bardziej nasycone. Obie funkcje dostępne są dla kart RTX serii 2000 i nowszych.

Pokaz działania RTX HDR i RTX Dynamic Vibrance

Read this next