Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gamingowe dyski SSD polecą w kosmos. Trafią do superkomputera na ISS

Podobno mają przysłużyć się nauce.

Źródło zdjęcia: źródło: images-assets.nasa.gov

Wszechświat wydaje się bezkresny i bogaty w surowce, ale są rzeczy, których nawet w kosmosie brakuje. Jedną z nich są gamingowe dyski SSD, które wkrótce opuszczą Ziemię z ważną misją.

Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mają ogromny problem - brakuje im miejsca do przechowywania danych zebranych podczas licznych badań i eksperymentów prowadzonych przez orbitalny superkomputer. W związku z tym postanowiono wysłać na stację nowe dyski twarde, które dostarczy producent gamingowych podzespołów.

Dziś firma Kioxia Europe GmbH ogłosiła, że z dumą uczestniczy w programie HPE Spaceborne Computer-2 , który wykorzystuje dyski SSD Kioxia do zapewnienia solidnej pamięci flash w serwerach HPE Edgeline i HPE ProLiant w środowisku testowym do przeprowadzania eksperymentów naukowych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” - czytamy w komunikacie firmy Kioxia.

ISS korzysta z superkomputera The Hewlett Packard Enterprise (HPE) Spaceborne Computer-2, który w 2021 roku dotarł na stację jako pierwszy komercyjny system przetwarzania brzegowego i sztucznej inteligencji wykorzystywany do prowadzenia wymagających obliczeń w przestrzeni kosmicznej. Wkrótce SBC-2 zostanie rozbudowany o nową pamięć.

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafią dyski SSD Kioxia RM Series Value SAS, które oryginalnie powstały jako produkt korporacyjny współpracujący z serwerami HPE ProLiant, więc powinny doskonale współgrać też ze Spaceborne Computer-2. Astronauci otrzymają także znane z gamingowych laptopów i PC dyski Kioxia XG Series NVMe. To chyba pierwszy raz, kiedy sprzęt dla graczy poleci w kosmos w służbie nauki.

Dyski SSD mają lepiej od tradycyjnych dysków HDD nadawać się do pracy na orbicie, ponieważ nie zawierają ruchomych elementów, przez co są znacznie bardziej odporne na przeciążenia podczas podróży oraz uszkodzenia wywołane przez fale elektromagnetyczne w kosmosie. Lepsza wydajność i energooszczędność też są tu sporym atutem. Niestety nie podano jeszcze terminu startu rakiety, która zabierze dyski na ISS.

Read this next