Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gabe Newell będzie musiał stanąć przed sądem. Chodzi o prowizję na Steamie

Chciał odpowiadać zdalnie.

Szef Valve - Gabe Newell - otrzymał nakaz stawienia się przed sądem, by osobiście złożyć zeznania w sprawie wytoczonej w 2021 roku przez Wolfire Games, dotyczącej rzekomych praktyk monopolistycznych na Steamie.

Pozew rozpoczęto dwa lata temu w Waszyngtonie, z inicjatywy trójki poszkodowanych: było to niezależne studio Wolfire Games, a także panowie William Herbert oraz Daniel Escobar. Pierwsze podejście odrzucono w listopadzie, ale samo Wolfire zdecydowało się na kolejną próbę.

Deweloper - twórca Receiver czy Overgrowth - zarzuca Valve pobieranie zawyżonej prowizji - na poziomie 30 procent - podczas gdy wspomniani Herbert i Escobar narzekali na konieczność płacenia cen, które byłyby zapewne niższe, gdyby Steam miał poważną konkurencję.

Szef studia - David Rosen - opisywał w przeszłości, że po debiucie innego sklepu - mowa zapewne o Epic Games Store - chciał opublikować Overgrowth także w tym miejscu. Gdy jednak poinformował o planach Valve, firma zagroziła rzekomo, że usunie tytuł ze Steama, jeśli cena nie będzie taka sama we wszystkich systemach dystrybucji.

Newell zakładał zapewne, że ominie go osobiste składanie zeznań, a całość uda się „załatwić” spotkaniem przez sieć. Problemem jest znowu Wolfire Games, ponieważ przedstawiciel firmy przyznał w toku sprawy, że popularny GabeN „ma unikatową możliwość zeznawania na temat wszystkich aspektów strategii biznesowej” swojej firmy.

Szef Valve miał podobno powoływać się na Covid i prosić o przesłuchanie przez sieć. Sąd nie przystał na wniosek, ponieważ menedżer „przedstawił niewystarczające dowody, by sugerować, że jest szczególnie narażony na poważną chorobę”.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
PC
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze