Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Forza Motorsport 7 - Recenzja

Wyścigi z pasją.
Eurogamer.pl - Rekomendacja odznaka
Doskonała oprawa, przyjemny model jazdy i wiele różnorodnych aut - oto nowa Forza w pigułce.

Forza Motorsport 7 to fantastyczna produkcja z piękną oprawą audiowizualną i setkami samochodów do kolekcjonowania, ale pozbawiona spektakularnych nowości. Obyło się więc bez wielkich zachwytów, ale jeździ się świetnie, a przecież o to tutaj chodzi.

Sercem jest obszerny tryb kariery dla pojedynczego gracza - Puchar kierowców Forza. Podzielono go na sześć oddzielnych konkurencji. Każda z nich składa się z co najmniej dziesięciu pomniejszych mistrzostw lub różnego rodzaju wyzwań, takich jak zbijanie autem kręgli ustawionych na torze bądź rywalizacja z Kenem Blockiem.

Wraz z postępami odblokowujemy kolejne puchary oraz otrzymujemy dostęp do nowych aut. Kariera jest długa i wymagająca, mocno angażuje od samego początku. To najlepsza oferta dla jednego gracza spośród wszystkich debiutujących w obecnym okresie tytułów tego typu.

Poza trybem pucharowym, mamy możliwość wzięcia udziału w dowolnych wyścigach na czas, drag race'ach bądź driftach. Udostępniono także rozbudowany tryb zmagań w sieci. W nagrodę za wygrane zawody otrzymujemy punkty KR. Za nie możemy kupić nowe pojazdy bądź ulepszenia do nich - tak wizualne, jak i mechaniczne. Nowością jest dodanie opcji zakupu różnych strojów dla kierowcy, co być może kogoś ucieszy.

Przeglądanie powtórek to zawsze miła chwila przerwy między wyścigami

W Forza Motorsport 7 ścigamy się szeregiem różnorodnych pojazdów - wybieramy z zestawu ponad 700 modeli. Począwszy od najprostszej edycji Forda Focusa, przez współczesne Porsche 911 czy zabytkowe muscle cary. Przekrój aut jest olbrzymi i każdy fan motoryzacji znajdzie tu coś dla siebie.

Znakomicie prezentują się szczegółowo odwzorowane pojazdy ulokowane w wirtualnym garażu. Możemy je pooglądać z każdej strony korzystając z trybu Forzavista, modyfikować ich wygląd oraz tuningować, poprawiając osiągi.

Zastosowany model fizyki, zniszczeń oraz prowadzenia aut nie zmienił się istotnie względem poprzedniej edycji. Forza Motorsport 7 pozostaje produkcją zawieszoną gdzieś pomiędzy grą zręcznościową a symulacyjną - i takie podejście wychodzi jej fantastycznie. Czuć moc sterowanych pojazdów, które dają się komfortowo okiełznać nawet przy użyciu pada.

Całkiem sprawnie radzi sobie na torze sztuczna inteligencja, chociaż miejscami jest zbyt agresywna, wypychając nas na zakrętach. Na wyższych ustawieniach poziomu trudności komputerowi przeciwnicy są naprawdę wymagający.

Od strony audio-wizualnej nowa produkcja studia Turn 10 jest wyjątkowo udana. Znawcy motoryzacji bez przeszkód odróżnią poszczególne auta po odpaleniu ich silników, wsłuchując się w ich ryk.

Forza Motorsport 7 jest obecnie jedną z najładniejszych gier wyścigowych. Pięknie odwzorowane samochody majestatycznie suną po miłych dla oka trasach. Efektownie również prezentują się tory skąpane w kroplach deszczu. Na szczególną uwagę zasługuje fantastycznie wyglądające niebo.

Szkoda jednak, że zmiana pory dnia i pogody dostępna jest tylko dla wybranych scenariuszy i torów. Nie otrzymujemy w pełni konfigurowalnych wyścigów, w których szczegółowo ustawimy płynną zmianę pogody, jak ma to miejsce w Project Cars 2, gdzie dzień przechodzi w noc, a słońce ustępuje burzy.

Kwestią dyskusyjną pozostaje zmodyfikowana ekonomia gry. Za zdobyte punkty możemy nabyć skrzynie. Te podzielono ze względu na cenę na skrzynie podstawowe, premium i elitarne. Im skrzynia droższa, tym lepszą zawartość zaoferuje. W najtańszych znajdziemy jedynie karty modyfikacji, w najdroższych unikatowe samochody.

Na mokrym torze jeździ się odczuwalnie inaczej niż na suchym

Karty z modyfikacjami mogą spowodować, że uzyskamy o połowę więcej kredytów w wygranych turniejach. Choć jest to rozwiązanie opcjonalne, pozwala zastanowić się w jakim celu zostało wprowadzone. Wpływ skrzyń na uatrakcyjnienie rozgrywki jest wątpliwy i choć wciąż nie płacimy za nie realną gotówką, to jesteśmy od tego tylko o krok.

Pewnym problemem okazuje się stabilne działanie nowej produkcji studia Turn 10 w wersji PC. Nie obyło się bez wyrzucania do pulpitu. Na szczęście bez zarzutu pozostaje kwestia wysokiej wydajności gry, która działa płynnie nawet na średniej klasy sprzęcie.

Studio Turn 10 nie zaskakuje. Nowa Forza to niewielka ewolucja względem poprzedniej odsłony cyklu, ale to wciąż przebogata w zawartość gra wyścigowa. Piękna i z fantastycznym modelem jazdy. Od teraz dostępna nie tylko na Xbox One, ale także i PC.

Platforma: PC, Xbox One - Premiera: 3 października 2017 - Wersja językowa: polska - Rodzaj: wyścigi, symulacja - Dystrybucja: cyfrowa, pudełkowa - Cena: ok. 220 zł - Producent: Turn 10 Studios - Wydawca: Microsoft Studios

Dowiedz się więcej na temat recenzji, zapoznając się z polityką recenzowania gier.

Komentarze