Skip to main content

Fortnite - rozdział 4: kiedy start, przecieki, event Rozpad

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Epic Games ogłosiło zaskakująco szybkie zakończenie aktualnego rozdziału swojego battle royale, co oznacza, że już wkrótce rozpocznie się 4 rozdział Fortnite. Co przyszykowali twórcy i co mówią przecieki? Poniżej zbieramy wszystkie informacje.

Aktualny etap rozgrywek tradycyjnie zakończy się finałowym eventem, który tym razem nosi tytuł Rozpad. Na tej stronie dowiesz się, co się stanie podczas eventu i jak się do niego przygotować.

Jeśli szukasz nowej mapy, zerknij na naszą stronę o mapie Fortnite w 4. rozdziale.


Na tej stronie:


Finał rozdziału 3 - kiedy Rozpad i jak się przygotować

Finał 3. rozdziału Fortnite - Rozpad - odbędzie się w sobotę 3 grudnia o godz. 22:00 polskiego czasu. Do gry będzie można jednak dołączyć pół godziny wcześniej, aby upewnić się, że nie będzie żadnych problemów z połączeniem.

W evencie można wziąć udział solo, ale można też dołączać w ekipach (maksymalnie 4 graczy). Finał będzie dostępny do rozegrania tylko wieczorem 3 grudnia - nie będzie możliwości powtórki. Z tego względu warto wziąć udział w tej wyjątkowej chwili, a nawet nagrać gameplay.

Jest nawet nagroda za wzięcie udziału w zakończeniu 3. rozdziału. Wszyscy gracze, którzy zalogują się do Fortnite między godz. 15:00 2 grudnia a godz. 8:45 4 grudnia, otrzymają emotkę Pieczenie pianek.

Co stanie się podczas Rozpadu? Epic Games trzyma szczegóły w tajemnicy, ale z pewnością weźmiamy udział w wydarzeniach, które fabularnie przygotują nas na nadejście 1. sezonu 4. rozdziału Fortnite. Aktualnie mapa jest pokryta chromem i najpewniej ta substancja odegra kluczową rolę podczas eventu.

W taki zagadkowy sposób Epic Games opisuje wydarzenia z finału: „Rzeczywistość Wyspy pogarsza się. Musisz ją wykuć na nowo”.

Nowy rozdział oznacza najpewniej nową mapę, więc event Rozpad może wyjaśnić, skąd ta mapa się weźmie. Nic jednak nie jest pewne.

Co warto zrobić przed finałem sezonu?

  • Zarób jak najwięcej Gwiazdek Bojowych i odbierz jak najwięcej nagród w ramach Karnetu Bojowego. Nowy rozdział to nowy sezon, a więc i Karnet
  • Odblokuj przedmioty, które Epic Games rozdzaje za wykonywanie zadań, np. strój Herold z akcesoriami
  • Zakończ pakiet zadań Awansu Ayidy - o ile go kupiłeś

Fortnite rozdział 4 - kiedy start

1. sezon 4. rozdziału Fortnite rozpocznie się 4 grudnia, w niedzielę. Co prawda event kończący poprzednią fazę rozgrywa się 3 grudnia, ale zgodnie z przeciekami, Epic Games planuje przerwę techniczną trwającą aż 12 godzin. W tym czasie gra będzie niedostępna.

4. rozdział miał ruszyć w okolicach godziny 11:00 czasu polskiego, jednak start się przedłuża. Aktualnie tylko Epic Games wie, kiedy odbędzie się start. Niewykluczone, że deweloperzy napotkali problemy związane z przejściem gry do nowego etapu rozgrywek.

Dla wielu graczy szybki start 4. rozdziału może być nie lada zaskoczeniem. Poprzednie rozdziały bowiem znacznie dłuższe. Tak prezentuje się rozpiska:

  • 1. rozdział - 2 lata, 10 sezonów
  • 2. rozdział - 2 lata, 8 sezonów
  • 3. rozdział - 1 rok, 4 sezony

Z jakiegoś powodu Epic Games się spieszy, ale niewykluczone, że jest to związane z premierą Call of Duty Warzone 2.0, które - choć kierowane do niego innej grupy odbiorców - jest jednak konkurentem Fortnite na rynku strzelanek battle royale. Za tą teorią przemwaia fakt, że Epic Games ogłosiło zakończenie 3. rozdziału zaledwie dwa tygodnie po starcie Warzone 2.0.


Przecieki, nowości i mapa 4. rozdziału

Każdy nowy rozdział Fortnite przynosił całkiem nową mapę, więc gracze są niemal przekonani, że tak stanie się i tym razem. Leakerzy nie mają jednak na ten temat żadnych informacji, więc wieści są trzymane w ścisłej tajemnicy.

Znany dataminer Hypex już w czerwcu twierdził, że Epic Games pracuje nad trybem Fortnite z kamerą pierwszoosobową, czyli z oczu bohatera lub bohaterki. Byłby to przełom na miarę trybu bez budowania i wydaje się, że 4. rozdział jest idealnym momentem na jego wdrożenie.

Z dużym prawdopodobieństwem możemy zobaczyć też deskorolki, wrotki i motocykle. Nad tymi wszystkimi elementami Epic Games pracuje już od wielu miesięcy.

Ponadto, według przecieków mają się w grze pojawić:

  • Latające zwierzęta, które można dosiadać
  • Nowy typ przedmiotu kosmetycznego (związanego z wyglądem postaci)
  • Tryb Kreatywny 2.0

Szczególnie interesujący jest ten ostatni punkt. Fortnite ma otrzymać wparcie dla oficjalnego edytora silnika Unreal, co zagwarantuje więcej możliwości towrzenia własnych map, poziomów i gier. Epic Games pracuje nad technologią już od dłuższego czasu.

W leakach pojawia się też wzmianka o modyfikacjach broni, czyli dodatkach, które mielibyśmy zakładać na broń podczas meczu. Dataminerzy twierdzą, że nad tym również deweloperzy pracują od wielu miesięcy i najpewniej szukają najlepszego sposobu wdrożenia mechaniki do gry - o ile w ogóle się ukaże. Mówimy bowiem o dość dużej zmianie zasad, choć z drugiej strony dodatki do broni pojawiają się w innych grach battle royale.

Zobacz także