Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Firma zbanowana na Steamie znalazła nowy dom w Epic Games Store

Pod zmienioną nazwą.

We wrześniu 2017 roku Valve usunęło ze Steama ponad 170 gier, w ramach walki z „podmieniaczami materiałów”. Teraz odpowiedzialna za większość z nich firma znalazła nowy dom w Epic Games Store, choć sklep ten miał oferować między innymi lepszą kontrolę jakości.

Przypomnijmy: „podmienianie materiałów” (ang. asset flip) to proceder, w ramach którego deweloperzy masowo publikują kolejne produkcje, w których korzystają z tego samego schematu, nieznacznie zmieniając tylko niektóre modele czy tekstury.

W przypadku Steama takie podejście pozwalało publikować wiele „różnych” gier w ramach jednej opłaty Steam Direct, wynoszącej 100 dolarów, a następnie zarabianie na kolekcjonerskich kartach. Nie jest obecnie jasne, jakie są korzyści na Epic Games Store.

We wrześniu 2017 roku w wyniku działań Valve ze sklepu zniknęły więc 173 gry, wydawane przez Silicon Echo Studios oraz Zonitron Productions - to zapewne dwie nazwy tej samej firmy. Teraz na EGS pojawiają się te same pozycje, publikowane już przez Bearbones Crew.

„Działają na EGS od marca tego roku. Na obecną chwilę wydali dziesięć gier w pięć miesięcy - zauważa użytkownik „Mellow_Online1”, który ujawnił proceder w serwisie X. Jak dodaje, firma ma w dorobku także inne „osiągnięcie”, czyli The Herbolist. Pieniądze na ten tytuł zebrano na Kickstarterze w 2017 roku, ale efektów nie widać do dzisiaj.

„Nie jestem przekonany, czy to podmiot, z którym Epic Games powinno współpracować” - dodaje gracz. „Mają w dorobku potwierdzone działanie w złej wierze oraz brak poszanowania konsumentów i dystrybutorów, jak pokazała sprawa Valve”.

Jak na razie wygląda na to, że gry - choć mało ambitne - publikowane są w „standardowy” sposób, a więc w celu zarobienia na sprzedaży, a nie na kartach, których EGS nie oferuje. Epic Games Store jeszcze w okolicach debiutu zwracało uwagę, że - w odróżnieniu od Steama - postawi jednak na ścisłą kontrolę jakości tego, co publikowane w sklepie, czemu akceptacja gier Bearbones Crew wydaje się zaprzeczać.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
PC
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.
Komentarze