Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 22 - wyciekły duże zmiany w rozgrywce

Informacje z testów beta.

W sieci pojawiło się sporo nieoficjalnych informacji o zmianach w rozgrywce wprowadzonych podobno do FIFA 22. Odświeżenia doczeka się między innymi system wyboru zawodnika, którym chcemy kierować, a także defensywa.

Z relacji specjalizujących się w piłkarskiej serii kont na Twitterze wynika, że przecieki pochodzą z wersji beta, na którą zaproszono wybranych graczy. EA podobno anulowało jednak testy właśnie ze względu na szczegóły zmian, a nawet zrzuty ekranu, które znalazły się w internecie.

Jeśli chodzi o nowości, jedną z największych jest opcjonalny sposób zmiany kontrolowanego piłkarza w obronie. Naciśnięcie R3 pozwala teraz wskazać trzech zawodników znajdujących się najbliżej piłki. Następnie należy wychylić prawy analog w kierunku jednego z nich, by się na niego przełączyć. Klasyczne przełączanie za pomocą R1/RB oraz prawego drążka wciąż będzie jednak możliwe.

EA podobno osłabiło też pressing drugim zawodnikiem. Tym razem skuteczność kolegi z drużyny wezwanego do pomocy będzie wysoka tylko przez kilka sekund (rzekomo maksymalnie cztery), co zobrazuje wyczerpujący się wskaźnik. Gdy ten jest pusty, „pressingu już właściwie nie ma”, a piłkarz gubi pozycję, znacznie gorzej pilnując posiadacza piłki.

Twórcy umożliwią też podobno dokładniejsze personalizowanie ofensywnych taktyk meczowych - suwaki z wartością od 0 do 100 ustalą, w jaki sposób nasi podopieczni mają zachowywać się podczas konkretnych sytuacji na boisku.

Jest też zrzut ekranu z nowej heatmapy, czyli grafu przedstawiającego miejsca, gdzie najczęściej przebywali piłkarze na murawie. Pojawi się tam nowa statystyka zwana Expected Goals, która pokaże, jakie były szanse na strzelenie bramki z danej pozycji i w danych okolicznościach.

Wiemy również, że w trakcie odśpiewywania hymnów, zawodnicy czasami będą mieli na sobie drużynowe bluzy:

Testerzy wersji beta twierdzą, że aktualnie w FIFA 22 najbardziej opłaca się dośrodkowywać w pole karne, aby napastnicy wykańczali podania główką. Jeżeli taktyka faktycznie jest zbyt mocna, to można spodziewać się jej osłabienia - kolejne odsłony serii FIFA przechodzą spore zmiany w okresie okołopremierowym.

W sieci pojawia się sporo informacji o tym, że wersja PC FIFA 22 będzie tylko „aktualizacją składów”, bo nowości w zakresie grafiki i rozgrywki zmierzają wyłącznie na nowe konsole. Media wysnuwają taki wniosek z poniższego cytatu przedstawiciela EA Sports:

- W kwestii przejścia na next-gen, jest jeszcze wcześnie, a nasz zespół skupia się na zapewnieniu najlepszej jakości na nowych konsolach, zanim przyjrzymy się aktualizacjom innych platform.

Należy jednak zauważyć, że chętnie kopiowana bez kontekstu i źródła wypowiedź nie dotyczy FIFA 22, a Madden 22. Pochodzi z wywiadu serwisu SportsGamersOnline, w którym dziennikarz nie poruszył nawet kwestii piłkarskiej serii EA.

Jednocześnie scenariusz, w którym zmiany ominęłyby graczy preferujących PC, wcale nie jest niemożliwy. Na komputerach nie ukazała się next-genowa aktualizacja FIFA 21, a decyzję EA tłumaczyło faktem, że większość graczy „pecetowych” nie ma odpowiedniego sprzętu, aby pozwolić sobie na komfortową rozgrywkę w nowej jakości.

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze