Skip to main content

Fani wskrzesili serwery gry po 6 latach. Teraz muszą walczyć w sądzie

Niektórych rzeczy lepiej nie ruszać.

Firma Atlus zdecydowała się pozwać graczy, którzy uruchomili własny serwer Shin Megami Tensei: Imagine Online, produkcji MMO wyłączonej oficjalnie w maju 2016 roku.

Jak doszukał się niejaki „Marsh” na Twitterze, pozew złożono już w grudniu 2021 roku, lecz dopiero teraz sprawa nabiera rumieńców, ponieważ twórcy fanowskiego projektu „REimagine” zostali wezwani do sądu.

Imagine było grą MMO na PC, z akcją w postapokaliptycznym Tokio. Jak na gatunek przystało, gracze eksplorowali przygotowane lokacji, wykonywali zadania i zbierali coraz lepsze wyposażenie. Tytuł ukazał się w 2007 roku. W późniejszych latach wydano jeszcze wersja dla Ameryki i Europy, a serwery zamknięto ostatecznie 24 maja 2016 roku.

Grupa fanów - kryjąca się pod nazwą Rekuiemu Games - wskrzesiła całość dwa lata temu. Projekty tego typu nie są niczym nowym, by wymienić Star Wars Galaxies, City of Heroes oraz The Matrix Online. Być może gniew Atlusa wywołało stylizowanie REimagine na oficjalny produkt.

Studio - należące do Segi - zapewnia w dokumentach, że pozwani „wywołali oraz nadal będą wywoływać nieodwracalne krzywdy”, jeśli nie zostaną powstrzymani. Firma domaga się zamknięcia strony internetowej, wyłączenia serwerów i finansowego odszkodowania.

Takie zakończenie losów projektu także nie będzie bezprecedensowe. W kwietniu informowaliśmy, że policja w Londynie aresztowała twórców Club Penguin Rewritten - fanowskiej wersji Club Penguin. Trzem osobom postawiono wtedy zarzut rozpowszechniania materiałów naruszających prawa autorskie.

Zobacz także