Skip to main content

Fałszywe aktualizacje Minecrafta infekują komputery graczy

Najlepsza ochrona to rozsądek i porządny antywirus.

Specjaliści ostrzegają przed atakami phishingowymi, które nakłaniają do pobierania fałszywych aktualizacji lub dodatków do gier, które w rzeczywistości po brzegi wypełnione są złośliwym oprogramowaniem.

"Z biegiem lat branża gier rozwija się coraz bardziej i spodziewamy się nowych sposobów atakowania użytkowników w przyszłym roku, np. poprzez wykorzystanie tematu e-sportu, który obecnie zyskuje popularność na całym świecie" - przekazała firma Kaspersky w oficjalnym ostrzeżeniu. - "Dlatego tak ważne jest, aby pozostać chronionym, by nie stracić pieniędzy, poświadczeń lub kont do gier, które budowałeś przez lata".

Z danych zebranych przez Kaspersky między lipcem 2021 a lipcem 2022 roku wynika, że gracze Minecrafta padli w tym okresie ofiarą 23,2 tys. incydentów, co stanowi aż 25% wszystkich zarejestrowanych ataków tego typu.

Popularnym celem oszustów są też gracze FIFA (11%), Roblox (9,5%), Far Cry (9,4%) i Call of Duty (9%). Najczęściej komputery i telefony infekowane są Trojanem-PSW, który wykrada wrażliwe dane jak loginy i hasła (77% wszystkich infekcji malwarem).

Zobacz także