Skip to main content

Fallout (serial) - Krypty: czym są, jak działają

Co warto wiedzieć o schronach firmy Vault-Tec.

Krypty to nieodłączny element gier z serii „Fallout”, którego nie mogło zabraknąć również w serialowej adaptacji. Te z pozoru bezpieczne schrony przeciwatomowe kryją w sobie wiele mrocznych tajemnic. W tym miejscu znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o Kryptach obecnych w serialu „Fallout”.


Historia w świecie „Fallouta” potoczyła się nieco inaczej, niż w naszej rzeczywistości. Tutaj ZSRR nigdy nie upadło, zimnowojenne nastroje tylko się pogłębiły, a wyczerpujące się złoża ropy doprowadziło do ogólnoświatowych konfliktów. Wizja atomowej zagłady doprowadziła do konieczności stworzenia schronów, które pozwolą mieszkańcom USA przetrwać nieuchronnie zbliżający się kataklizm.

Rząd USA powierzył budowę Krypt prywatnej firmie o nazwie Vault-Tec. Miała ona wybudować 400 schronów, mogących pomieścić do 1000 ludzi. Każdy z nich miał być wielokondygnacyjną, samowystarczalną konstrukcją, mającą w założeniu zapewnić kolejnym pokoleniom mieszkańców schronienie nawet na kilkaset lat. Każda Krypta posiadała własne filtry powietrza i wodę, umożliwiała produkcję żywności, a także była zasilana niezwykle wydajnym rdzeniem fuzyjnym. Nieliczne z nich były też wyposażone w G.E.C.K-i (skrót od Generator Ekosystemu Cudownej Krainy) - urządzenia pozwalające zmienić nieprzyjazne i nieurodzajne pustkowia w miejsca zdatne do życia. Wątek G.E.C.K-ów nie pojawia się jednak w serialu.

Mieszkańców Krypt łatwo rozpoznać po charakterystycznych niebieskich kombinezonach z żółtym numerem Krypty na plecach. Każdy z nich posiada także PiP-Boya - noszony na nadgarstku przenośny komputer, służący m.in. do komunikacji czy zarządzania systemami schronu.

Uwaga! Dalsza część tekstu zawiera spoilery, dotyczące fabularnych szczegółów serialu.

Vault Boy to maskotka firmy Vault-Tec, przedstawiająca szczęśliwego mieszkańca Krypty

Wiele szumnych zapowiedzi odnośnie Krypt okazało się być jedynie propagandą. Z planowanych 400 schronów wybudowano ich nieco ponad 100, dlatego schronienie w nich mogła znaleźć tylko zamożniejsza część społeczeństwa. Zapewnienie przetrwania ludzkości nie było jednak priorytetem Vault-Tec. Spora część Krypt stała się miejscem nieetycznych eksperymentów, mających na celu zbadanie ludzkich zachowań w ekstremalnych warunkach lub przetestowanie różnego rodzaju metod przetrwania, bez oglądania się na etykę czy prawa człowieka. W serialu dowiedzieliśmy się, że Vault-Tec powierzył część krypt innym, znaczącym korporacjom, które zyskały całkowitą wolność w prowadzeniu w nich swoich własnych eksperymentów.

W serialu dane nam było poznać 4 Krypty:

  • Krypta 31 - część kompleksu trzech połączonych ze sobą Krypt. Znajdują się w niej zahibernowani w kriokomorach pracownicy Vault-Tec, będący częścią projektu „Koleżkowie Buda”. Wybudzani po kolei „koleżkowie” przechodzili do pozostałych Krypt, aby przejmować nad nimi władzę i potajemnie wpajać mieszkańcom wartości przyświecające firmie. W efekcie miało powstać elitarne, wierne agendzie Vault-Tec społeczeństwo, które na nowo zasiedliłoby świat po zaniknięciu na nim ludzkiego życia.
  • Krypta 32 - część kompleksu trzech Krypt, którą spotkał tragiczny los. Mieszkańcy powybijali się nawzajem, a część z nich popełniła samobójstwo. Powodem tego był najprawdopodobniej eksperyment polegający na celowym przeludnieniu Krypty, w której powoli zaczynało brakować miejsca i zasobów.
  • Krypta 33 - miejsce, w którym urodziła i wychowała się jedna z głównych bohaterek serialu, Lucy MacLean. Choć życie tu przebiega względnie spokojnie i bezproblemowo, to jej mieszkańcy nie mają świadomości, że są uczestnikami eksperymentu i indoktrynacji przez pracowników Vault-Tec. Wmawia się im, że wszystkie trzy Krypty to równorzędne miejsca, a transfery między nimi mają na celu wyłącznie zwiększenie różnorodności puli genów.
  • Krypta 4 - miejsce początkowo zarządzane przez naukowców, którzy prowadzili eksperymenty genetyczne, polegające na łączeniu DNA ludzi z DNA istot odpornych na promieniowanie. Badania te były w istocie niehumanitarne, przez co mieszkańcy Krypty zbuntowali się i przejęli nad nią władzę. W czasie akcji serialu kolejne pokolenia mieszkańców wciąż mierzą się z będącymi efektem eksperymentów mutacjami. Pod ich władzą Krypta 4 stała się bezpiecznym schronieniem również dla osób wychowanych na powierzchni, w tym uciekinierów ze zniszczonego miasta Cieniste Piaski.
Zobacz także:

Read this next