Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Epic Games Store odmówił wydania gry, ponieważ jej twórcy nie chcieli zrezygnować ze Steama

Przypadek SkateBird.

SkateBird to nietypowa gra niezależna, w której pokierujemy ptakiem jeżdżącym na deskorolce i wykonującym efektowne sztuczki niczym w serii Tony Hawk. Produkcja zapewne nie ukaże się na Epic Games Store, ponieważ twórcy tytułu nie chcieli zrezygnować z platformy Steam.

O sprawie poinformowała Megan Fox, założycielka odpowiedzialnego za projekt studia Glass Bottom Games. Menedżerka ujawniła na Twitterze, że zespół chciał wydać pozycję w sklepie autorów Fortnite, ale ten nie wyraził zgody.

Według deweloperki, Epic Games zażądało usunięcia gry z oferty Steam, aby SkateBird było dostępne w usłudze firmy na wyłączność. Twórcy nie mogli przystać na propozycję, ponieważ obiecali fundatorom zbiórki na Kickstarterze kopie tytułu w wersji na platformę Valve.

Szefowa studia Glass Bottom Games jednocześnie podkreśla, że sytuacja może zmienić się w przyszłości. Nie wyklucza, że po premierze pozycja ostatecznie zadebiutuje w sklepie autorów silnika Unreal Engine.

Fox zaznacza też, że nie żałuje dokonanego wyboru - na Steamie produkcję do listy życzeń dotychczas dodało 15 tysięcy użytkowników, zaś wstępne prognozy wskazują, że może sprzedać się nawet w 40 tysiącach egzemplarzy.

Zobacz na YouTube

Warto zaznaczyć, że niektóre studia w podobnej sytuacji postępują inaczej. Przykładem jest przypadek Shenmue 3, którego twórcy nie dostarczą darczyńcom obiecanych wcześniej kluczy na platformę Valve, ponieważ przez pierwszy rok gra będzie dostępna tylko w Epic Games Store. To oczywiście nie spodobało się wielu graczom.

Właściciele sklepu na razie nie odnieśli się do wpisu Fox. W przeszłości nie ukrywali jednak, że chcą skoncentrować się na tytułach dostępnych na wyłączność - przekonywali, że wydawanie tak zwanych exclusivów jest działaniem prokonkurencyjnym.

Źródło: Resetera

Read this next