Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

EA chce, żeby postacie z gry mówiły głosem gracza

Firma przedstawiła ciekawy patent.

Wygląda na to, że Electronic Arts ma już dość występowania „niemych” protagonistów w grach. Firma opatentowała rozwiązanie, które miałoby pozwolić graczom przenieść swój głos do wirtualnego świata.

Jak zauważa serwis VGC, patent wpłynął do urzędu już w 2020 roku, ale dopiero niedawno został udostępniony do publicznego wglądu. Technologia „generowania mowy za pomocą głosu gracza w grze wideo” opierałaby się na pobieraniu próbki zdolności wokalnych i wrzuceniu ich do syntezatora. Później wypowiedź wystarczyłoby tylko odpowiednio nastroić i gotowe - możemy słuchać się do woli.

Ostatecznie cały proces może okazać się jednak o wiele bardziej skomplikowany. EA wyjaśnia w opisie patentu, że do poprawnego wygenerowania głosu potrzeba odpowiedniej ilości materiału, a więc najpewniej kilku godzin nagrań.

Jeśli by się już jednak udało, efekty mogłyby być zaskakujące. Odpowiednio rozwinięta technologia wyłapie nie tylko samą barwę głosu, ale i ukryte w nim emocje czy inne bardziej subtelne szczegóły. EA wspomina też o dodaniu funkcji zmiany tekstu pisanego w mowę, dzięki której gracz mógłby dosłownie dyktować bohaterowi, co ma powiedzieć jego głosem.

Źródło: Electronic Arts

Opcja przerzucenia własnego głosu na protagonistę byłaby bez wątpienia ogromnym krokiem w rozwoju gier RPG. Przypadek Starfielda pokazał niedawno, że duża część graczy wciąż nie przepada za „niemymi” bohaterami. Takie rozwiązanie pomogłyby zarówno twórcom - nie musieliby nagrywać dziesiątek tysięcy linii dialogowych - jak i graczom, którzy mogliby jeszcze lepiej wczuć się w swoją postać.

Jak to jednak zwykle bywa, największymi przegranymi sprawy będą aktorzy głosowi. Dyskusja o udziale SI w produkcji gier jest wciąż żywa, a artyści regularnie wyrażają swoje obawy o rozwój technologii. Co prawda ogromny strajk w Hollywood dobiegł już końca, ale związek z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Nikodem Idziak

Nikodem Idziak

News Writer

Kolekcjonuje wszystko, co bezużyteczne - od platynowych trofeów, po butelki po winie. Zakochany w RPG-ach, ambiencie i twórczości Boba Rossa.

Komentarze