Skip to main content

Doomcepcja. Klasycznego Dooma można teraz włączyć… w Doomie

Gra zatoczyła koło.

Uruchamianie klasycznego Dooma na przeróżnych urządzeniach nie od dzisiaj jest popularną dyscypliną nauki. Co jednak, gdyby zasłużoną strzelankę włączyć... wewnątrz samego Dooma?

Wyzwania podjął się youtuber „Kgsws”, który - jak wyjaśnia - natknął się w grze na komendę „SpawnMapThing”, służącą standardowo do umieszczania na mapie broni, przeciwników i tak dalej. Wprowadzenie odpowiednich modyfikacji pozwala najwyraźniej umieścić tu nawet plik wykonawczy, jak na przykład Doom.exe w wersji DOS.

Na tym autor projektu jednak nie poprzestał. Następnie zbudował bowiem wirtualne kino wywnątrz gry, gdzie możemy przyciemnić światła i wyłączyć HUD, by oglądać „przedstawienie”. Po kilku kolejnych godzinach pracy udało się sprawić, by po wciśnięciu F12 przełączyć sterowanie na „wewnętrzną” kopię gry.

„Kgsws” dodaje, że do działania potrzebny jest oryginalny Doom w wersji DOS, a podejście nie zadziała w zmodernizowanych odsłonach, takich jak GZDoom. „To dobrze, ponieważ nie chcemy zdalnego wykonywania kodu na współczesnych systemach” - wyjaśnia.

Zobacz także