Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dlaczego „John Wick 4” zadebiutował w Rosji? Wytwórnia ma wytłumaczenie

Umowy podpisano przed wojną.

Nieoczekiwanie „John Wick 4” zadebiutował w Rosji, pomimo że Hollywood bojkotuje tamtejszy rynek. Wytwórnia Lionsgate tłumaczy się, że odpowiednie kontrakty podpisano przed wybuchem wojny, a ponadto podpisano je z dystrybutorem nieobjętym sankcjami.

Studio przekonuje, że zobowiązania wynikające z umów musiały zostać spełnione, skoro licencja na wyświetlanie czwartej części kasowego cyklu została sprzedana przed lutym 2022 roku, kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę. Co więcej, dystrybucją widowiska zajmuje się maltańska firma Unicorn Media Limited, z którą amerykańskie spółki mogą wchodzić we współpracę.

Wytwórnia podkreśla, że konsultowała swoje działania z Departamentem Stanu Stanów Zjednoczonych (odpowiednik naszego MSZ), aby debiut „Johna Wicka 4” na rynku rosyjskim odbył się zgodnie z prawem i nie naruszył stosunków międzynarodowych.

- Podjęliśmy kroki, które trzeba było podjąć. Dzięki temu czuliśmy się komfortowo wprowadzając nasz film i do tego konsultowaliśmy tę decyzję z aktorami - powiedział Joe Drake, szef Lionsgate Motion Picture, w rozmowie z portalem Deadline.

„John Wick 4” zanotował najlepsze otwarcie spośród wszystkich częściZobacz na YouTube

Zaznaczmy jednak, że studio wstrzymało się z zawiązywaniem nowych współprac z podmiotami działającymi na terenie Rosji. „John Wick 4” zarobił do tej pory na tamtejszym rynku 4,3 mln dolarów, co oznacza lepsze otwarcie o trzydzieści procent względem poprzedniej części.

Co ciekawe, widowisko z Keanu Reevesem to nie pierwsza produkcja Lionsgate, którą Rosjanie mogli swobodnie oglądać. Podobna sytuacja miała miejsce z komedią romantyczną „Wystrzałowe wesele” z Jennifer Lopez w roli głównej. Studio podjęło wtedy współpracę z dystrybutorem Global Film (także nieusankcjonowany podmiot).

Byli jednak tacy, którzy w związku z wojną podjęli bardziej radykalne kroki. Disney wycofał z kraju agresora film animowany „To nie wypanda”, a Warner Bros. „Batmana” w reżyserii Matta Reevesa.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Read this next