Skip to main content

Disney królem wśród wytwórni filmowych. Zarobił znacznie więcej niż inni

Bardzo pomógł „Avatar: Istota wody”.

Produkcje Disneya przyniosły największy przychód ze sprzedaży biletów w 2022 roku spośród wszystkich wytwórni filmowych. Wyniósł on około 4,9 miliarda dolarów i duży w tym udział miała między innymi premiera widowiska „Avatar: Istota wody”.

Na świetny wynik Disneya złożyło się w sumie 16 kinowych wydań. Oprócz najnowszego dzieła Jamesa Camerona wśród produkcji, które odniosły sukces w box office, znalazły się trzy tytuły od Marvel Studios i jeden od Pixar Animation Studios.

Są to: „Doktor Strange w multiwersum obłędu” (956 milionów dolarów), „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” (817 milionów dolarów), która już 1 lutego ma pojawić się na platformie Disney+, „Thor: Miłość i grom” (761 mln dolarów) oraz „Buzz Astral” (226 milionów dolarów).

Tuż za Disneyem na podium znalazło się Universal Pictures z wynikiem 3,9 miliarda dolarów. W ubiegłym roku wytwórnia wypuściła na duży ekran między innymi „Jurassic World Dominion” (ok. miliard dolarów) oraz „Minionki: Wejście Gru” (ok. 940 milionów dolarów). Natomiast trzecie miejsce zajęło Paramount Pictures, które w analogicznym okresie zanotowało ponad 2,6 miliarda dolarów. Ich największym hitem okazał się „Top Gun: Maverick” (1,48 miliarda dolarów).

„Strażnicy Galaktyki vol. 3” będą królem box office w 2023 roku?Zobacz na YouTube

Eksperci redakcji Deadline wskazują, że w nowym roku największy przychód przyniosą prawdopodobnie takie filmy jak „Strażnicy Galaktyki vol. 3”, „Ant-Man i Osa: Kwantomania”, „Między nami żywiołami”, „Indiana Jones i tarcza przeznaczenia” z Harrisonem Fordem czy aktorska wersja „Małej syrenki”. Trzeba także pamiętać, że hitem może okazać się głośno zapowiadana produkcja „Oppenheimer” o sławnym fizyku, nazywanym „ojcem bomby atomowej”.

Zobacz także