Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Diablo 4 - Łotr: najlepszy build, umiejętności, aspekty, klejnoty

Jak rozwijać klasę łotra i które zdolności wybrać.

Łotr do jedna z kilku klas postaci dostępnych w Diablo 4. Z poniższych informacji dowiesz się, jakie umiejętności wybrać dla swojej postaci, a także jakie aspekty oraz klejnoty wykorzystać do ulepszenia wyposażenia.

Adnotacja: cały czas pracujemy nad aktualizowaniem poniższych informacji o nowe wiadomości, które pomogą ci zbudować najbardziej efektywną postać.


Na tej stronie


Jak grać Łotrem

Łotrzyk (łotrzyca) to klasa, która charakteryzuje się mieszanym stylem walki, gdyż możemy łączyć walkę w zwarciu z walką na dystans. Celem łotrów jest zadawanie dużych obrażeń w krótkim czasie, jednocześnie unikając ataków przeciwników. Dzięki swojej mobilności ta klasa stworzona jest do szybkiego zabijania wrogów oraz niedawania im możliwości wyprowadzenia uderzeń.

Dlatego też musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach podczas starć.

 • Po pierwsze, gdy rozpoczynasz walkę, użyj wszystkich umiejętności potrzebnych do zadania obrażeń, a następnie oddal się na bezpieczną odległość - czy to za pomocą odskoku, czy umiejętności defensywnych, jak Maskowanie - by odczekać na odnowienie zdolności ofensywnych.
 • Po drugie, używaj uników do zachodzenia przeciwników od tyłu lub jako drogę ucieczki. Ważne jest więc zwiększenie liczby odskoków dzięki zdobyciu odpowiedniego wyposażenia (butów), które zwiększą liczbę uników.

Opisywany poniżej build (konfiguracja), jest oparty właśnie na szybkich atakach, których celem jest zadawanie ogromnych - wręcz niszczycielskich - obrażeń grupie przeciwników, po których należy uciec od pozostałych wrogów, by zaatakować ich z dystansu za pomocą broni dystansowej (umiejętność podstawowa). Kiedy umiejętności ofensywne odnowią się, należy ponowić zabójcze ataki.


Najlepsze umiejętności dla Łotra

Poniżej przedstawiamy gotowy zestaw umiejętności, które warto wykupić za punkty umiejętności, jeśli chcesz, aby twój łotr był efektywny, zadawał duże obrażenia i potrafił wydostać się z trudnej sytuacji.

Umiejętności Podstawowe

 • Poszukiwanie serc - jest to umiejętność strzelecka, co oznacza, że używasz łuku lub kuszy do atakowania wrogów. Dzięki tej zdolności wystrzeliwujesz strzałę, która szuka wrogów, ułatwiając ich trafienie. Co więcej, tak długo, jak trafiasz tego samego wroga, twoja szansa na trafienie krytyczne wzrasta o określoną wartość. Wzmocniony Poszukiwacz Serc wykorzystuje wysoką szansę na trafienie krytyczne, zwiększając prędkość ataku, gdy do niego dojdzie, a jeśli wróg jest podatny na ataki, efekt jest podwojony. Warto także zainwestować punkty w umiejętność Podstawowa Poszukiwaczka Serc, które sprawia, że twoje strzały odbijają się rykoszetem od dodatkowego wroga.
 • ALTERNATYWNIE: Mocnarna Strzała - to też jest bardzo dobry wybór jako umiejętność podstawowa, gdyż także umożliwia zadawanie obrażeń z dystansu. Co więcej, nakłada na wrogów efekt odsłonięcia. Należy jak najszybciej odblokować Wzmocnioną Mocarną Strzałę, a potem Fundamentalną Mocarną Strzałę, która odrzuca słabszych wrogów.

Umiejętności Główne

 • Wirujące Ostrza - dzięki tej umiejętności nabijasz wroga ostrzami, co nie tylko zadaje mu obrażenia, ale także zwiększa obrażenia otrzymywane od ciebie. Po chwili ostrza wracają do ciebie, trafiając wrogów w drodze powrotnej. Zainwestuj także w Wzmocnione Wirujące Ostrza - obrażenia zadawane przez ostrza w drodze powrotnej zwiększą się znacznie. Natomiast Zaawansowane Wirujące Ostrza skracają czas odnowienia umiejętności każdorazowo, gdy ostrza wracają do ciebie.
 • Przerywany Krok (umiejętność pasywna) - warto wybrać tę umiejętność pasywną, gdyż zwiększa ona chwilowo szybkość ruchu po zadaniu trafienia krytycznego.

Umiejętności Zwinności

 • Cienisty Krok - po użyciu tej umiejętności zyskujesz nieustępliwość (dzięki temu postać nie może zostać objęta negatywnymi efektami, a te, które posiada, zostają zdjęte) i uderzasz wroga od tyłu, zadając obrażenia i zyskując zwiększenie prędkości ruchu na krótki czas. Dzięki Wzmocnionemu Cienistemu Krokowi oraz Metodycznemu Cienistemu Krokowi otrzymujesz zwiększenie szansy na trafienie krytyczne, a wróg zraniony tą umiejętnością zostaje ogłuszony.

Umiejętności Podstępu

 • Maskowanie - Obok Cienistego Kroku, ta umiejętność jest jednym z narzędzi ucieczki. Używając go, zyskujesz na pewien czas formę niewidzialności. Otrzymywanie obrażeń nie pozbawi cię niewidzialności, a gdy jesteś w tej formie, stajesz się nieustępliwy, a także otrzymujesz zwiększenie prędkości ruchu. Zainwestuj punkty w Wzmocnione Ukrycie, aby zyskać energię, oraz w Kontrujące Ukrycie, które sprawi, że umiejętność, która przerwie Maskowanie, ma zagwarantowanie trafienie krytyczne. Dzięki Wzmocnionemu Ukryciu, gdy skończy ci się energia, użyj Maskowania, by ją odnowić, obejdź przeciwników i wyprowadź kolejne ataki w oparciu o Wirujące Ostrza.

Umiejętności Nasycenia

 • Nasycenie cieniem - po użyciu ta umiejętność dodaje obrażenia od cieni. Wrogowie trafieni efektem tej umiejętności zostają zainfekowani na pewien czas i jeżeli nie zginą przed wygaśnięciem zakażenia, to otrzymają dodatkowe obrażenia, a jeżeli zginą, to eksplodują, zadając obrażenia także wrogom wokół nich. Wzmocnione Nasyceniem Cieniem zwiększa szansę na trafienie krytyczne, którzy są ranni, natomiast Stopione Nasycenie Cieniem sprawia, że wrogowie są podatni na obrażenia, jeśli zostaną trafieni przez eksplozję.
 • Zderzenie Cienia (umiejętność pasywna) - należy wykupić, by otrzymać dostęp do kolejnej umiejętności – Pożerające Cienie – ale ta umiejętność może być również przydatna.
 • Pożerające Cienie (umiejętność pasywna) - otrzymujesz energię, jeśli zabijesz wrogów za pomocą umiejętności związaną z Cieniem
 • Precyzyjne Nasycenie (umiejętność pasywna) - zwiększenia szansy na trafienie krytyczne nigdy nie za mało, dlatego też ta umiejętność pasywna jest świetna, ponieważ zwiększa szansę na trafienie krytyczne podczas korzystania z nasyconych umiejętności.

Moce Specjalne

 • Zabójcza pułapka- dzięki tej umiejętności umieścisz pułapkę, która, po aktywacji, zadaje 250% obrażeń każdemu wrogowi w polu rażenia. Kolejne ulepszenia dodają efekt przyciągania wrogów do obszaru działania Zabójczej Pułapki oraz skracają czas odnowienia tej umiejętności o 10 sekund, gdy wróg zostanie zabity przez pułapkę. Powinieneś używać Pułapki Śmierci, gdy zostaniesz otoczony przez wrogów - wówczas trafisz dużą liczbę przeciwników.
 • Pokłosie (umiejętność pasywna)- kolejna dobra umiejętność pasywna, która przywraca punkty energii.

Umiejętności Moc pasywna

 • Impet (umiejętność pasywna) - warto wybrać tę umiejętność pasywną, ponieważ redukuje obrażenia, zwiększa regenerację energii i oraz zwiększa szybkość ruchu - czyli wszystko to, co jest potrzebne łotrowi, by efektywnie walczyć.

Rozwój Łotra krok po kroku

Poniższa tabelka, w oparciu o powyższe umiejętności, wskazuje propozycje doboru umiejętności na kolejnych poziomach postaci, by jak najefektywniej rozwijać bohatera zgodnie z zaprezentowanym na tej stronie buildzie:

Poziom Na co wydać punkt umiejętności
1 Poszukiwanie serc 1/5
2 Wzmocnione Poszukiwanie Serc
3 Wirujące Ostrza 1/5
4 Wzmocnione Wirujące Ostrza
5 Zaawansowane Wirujące Ostrza
6 Podstawowe Poszukiwanie Serc
7 Cienisty Krok 1/5
8 Wzmocniony Cienisty Krok
9 Metodyczny Cienisty Krok
10 Przerywany Krok
11 Wirujące Ostrza 2/5
12 Maskowanie 1/5
13 Wzmocnione Ukrycie
14 Kontrujące Ukrycie
15 Wirujące Ostrza 3/5
16 Wirujące Ostrza 4/5
17 Nasycenie Cieniem 1/5
18 Wzmocnione Nasycenie Cieniem
19 Stopione Nasycenie Cieniem
20 Zderzenie Cienia 1/3
21 Pożerające Cienie 1/3
22 Precyzyjne Nasycenie 1/3
23 Pożerające Cienie 2/3
24 Zabójcza Pułapka
25 Większa Zabójcza Pułapka
26 Największa Zabójcza Pułapka
27 Pokłosie 1/3
28 Wirujące Ostrza 5/5
29 Cienisty Krok 2/5
30 Pożerające Cienie 3/3
31 Pokłosie 2/3
32 Nasycenie Cieniem 2/5
33 Pokłosie 3/3
34 Impet
35 Precyzyjne Nasycenie 2/3
36 Cienisty Krok 3/5
37 Cienisty Krok 4/5

[Wkrótce aktualizacja]


Najlepsze aspekty dla Łotra

Do przedstawionego buildu proponujemy odnaleźć poniższe aspekty:

 • Wirujący aspekt - dodaje nowy efekt do umiejętności Wirujące Ostrza, która jest kluczowa dla tego buildu. Kiedy używasz tego aspektu, ostrza krążą wokół ciebie przez pewien czas, po tym jak powrócą do ciebie, zadając obrażenia pobliskim wrogom. Jest to świetny dodatek do opisywanego buildu, ułatwiający ponowne włączenie się do walki.
 • Aspekt Spaczenia - Nasycenie Cieniem, czyli jedna z najważniejszych umijętności, którymi posługujesz się w tym buildzie, będzie jeszcze bardziej efektywne przeciwko odsłoniętym wrogom.
 • Aspekt Niestabilnego Nasycenia - również bardzo dobra propozycja do ulepszenia umiejętności Nasycenia Cieniem, gdyż zadaje dodatkowe obrażenia
 • Wichrochłoszczący aspekt - jeśli zadasz trafienie krytyczne, zwiększysz szybkość ruchu.

Najlepsze klejnoty dla Łotra

Jeśli szukasz ogólnych informacji o tych cennych kamieniach, zajrzyj na naszą stronę o klejnotach i złotniku.

Wybór klejnotów dla poszczególnych typów wyposażenia:

 • Broń - w tym wypadku można polecić dwa typu klejnotów: Szmaragd, bo zwiększa obrażenia od trafień krytycznych zadawane odsłoniętym (podatnym) przeciwnikom, oraz Szafir, bo zwiększa obrażenia od trafień krytycznych zadawane wrogom zograniczoną kontrolą
 • Pancerz - warto umieścić czaszkę w pancerzu, ponieważ zwiększa efekty leczenia. Jako łotr nie masz zbyt wielu możliwości leczenia, więc dzięki temu twoje mikstury będą silniejsze.

Zobacz także: Diablo 4 - klasy postaci: najlepsza na start

Spis treści: Diablo 4 - Poradnik, Solucja

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze