Skip to main content

Deadpool & Wolverine - o czym jest, czy należy do MCU

Co wiemy o najnowszym filmie Marvela.

Dotychczas filmy z serii „Deadpool” oraz „X-Men” nie wchodziły w skład Kinowego Uniwersum Marvela. Nadchodząca trzecia część „Deadpoola” może jednak zmienić ten stan rzeczy. W tym miejscu dowiesz się, czy film „Deadpool & Wolverine” jest częścią Marvel Cinematic Universe.


Filmy wchodzące w skład MCU (czyli m.in. „Iron Man”, „Avengers” czy „Strażnicy Galaktyki”) produkowane są przez Marvel Studios, należące do The Walt Disney Company. Filmy z serii „X-Men”, czy „Deadpool”, choć również oparte o komiksy Marvela, były tworzone przez 20th Century Fox i nie wchodziły w skład MCU. Gdy jednak Disney wykupił 20th Century Fox, uzyskując tym samym prawa do X-Menów i Deadpoola, postanowiono powiązać te franczyzy z tworzonym przez Marvel Studios uniwersum.

Film „Deadpool & Wolverine” jest więc produkcją Marvel Studios, wchodzącą w skład MCU. Wprowadzenie bohatera do tego uniwersum stało się możliwe dzięki rozwijanemu w kilku poprzednich filmach motywu Multiwersum. Korzystając z wątku równoległych rzeczywistości, w MCU gościli już bohaterowie z innych filmów, np. poprzedni odtwórcy roli Spider-Mana w filmie „Spider-Man: Bez Drogi do Domu” czy profesor Charles Xavier w filmie „Doktor Strange w Multiwersum Obłędu”. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Deadpoola, choć ten bohater najprawdopodobniej zostanie w MCU na dłużej.

A co z drugim bohaterem tytułowym? Produkcja będzie najprawdopodobniej pożegnaniem Hugha Jackmana z rolą Wolverine'a. Wiele wskazuje też na to, że będzie ona stanowić swoisty hołd dla filmów na podstawie komiksów Marvela, wyprodukowanych przez 20th Century Fox. Możemy więc spodziewać się licznych nawiązań do filmów z serii „X-Men” oraz poprzednich części „Deadpoola”.

Jak widzimy w zwiastunie, Deadpool trafi do TVA - agencji dbającej o prawidłowy przebieg licznych linii czasu w Multiwersum. Jego zadaniem będzie połączenie sił z Wolverine'em. Najprawdopodobniej nie jest to jednak ten sam Wolverine, którego znamy z filmów o X-Menach, a jego wariant z alternatywnej rzeczywistości. Zadaniem obu bohaterów będzie powstrzymanie Cassandry Novy - złej siostry bliźniaczki Charlesa Xaviera.

Film zapowiada się jako szalona podróż po Multiwersum, obfitująca w łamanie czwartej ściany nawiązania zarówno do filmów MCU, jak i Foxa. W zwiastunach, oprócz znanej z serialu „Loki” agencji, pojawiają się ruiny w kształcie loga 20th Century Fox, znany z „X-Menów” Pyro oraz Azazel, a także gigantyczny hełm Ant-Mana czy magiczny portal, podobny do tych, które tworzy Doktor Strange. Więcej dowiemy się już po premierze, która została zaplanowana na 26 lipca.

Zobacz także