Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crossfire - co warto wiedzieć, nowości i aktualizacja

Wszystko o grze.

Crossfire to fenomen w Azji. Jest to strzelanka sieciowa, najbardziej przypominająca Counter-Strike - oferuje jednak prostszą mechanikę rozgrywki i niezobowiązującą zabawę.

Gra cechuje się dużą liczbą różnorodnych trybów, a co ważne - twórcy nie skupili się wyłącznie na rywalizacji pomiędzy graczami i przygotowali coś przypominającego bardziej klasyczny co-op.


Dostępność, jak pobrać

Strzelanka Crossfire dostępna jest wyłącznie na PC. Jest to gra Free to Play, a więc darmowa. By ją pobrać, wystarczy odwiedzić oficjalną stronę.

Na początku należy założyć nowe konto, klikając opcję Sign Up u góry strony. Po zarejestrowaniu adresu e-mail instalator gry powinien pobrać się automatycznie na dysk naszego komputera.

Crossfire, jak wiele innych gier, korzysta z własnego launchera. Nie uruchomimy więc tej produkcji z poziomu Steama. Po uruchomieniu launchera musimy poczekać na sprawdzenie i ewentualną instalację aktualizacji, a dopiero potem możemy kliknąć przycisk Play, by przejść do gry.

Jak większość tytułów Free to Play, Crossfire zawiera mikropłatności. Rywalizacja czy kooperacja z nieznajomymi czy z przyjaciółmi jest jednak bezpłatna. Za darmo otrzymujemy dostęp do wszystkich map i trybów.


Aktualizacja Fall Face-Off

Jesienna aktualizacja darmowej strzelanki Crossfire jest już dostępna. Oprócz szeregu poprawek, deweloperzy - jak przy każdym większym patchu - przygotowali też kilka nowości.

Jeden z ważniejszych dodatków to mapa Drillship, czyli nocna lokacja składająca się nie tylko z pokładu sporego statku, ale też z fragmentu portowego. Dostępna jest w trybie Znajdź i Zniszcz.

Kolejny istotny bonus to nowy bohater - Thoth. To podwójny agent słynący z niezwykłej mobilności na polu bitwy. W zależności od strony konfliktu zmienia swój wygląd.

Aktualizacja to także system biletów na broń. Zasady są proste - za specjalna walutę możemy kupić bilet na konkretny rodzaj broni, a otrzymamy możliwość czasowego korzystania z jednego z pięciu modelów losowanych z każdej kategorii.

Dodatkowo, gracze otrzymują zestaw tradycyjnych broni do zakupu. To między innymi nowe wariacje AK-47, pistoletu Desert Eagle czy karabinu M4A1.


Rozgrywka i tryby

Model strzelania w Crossfire przywodzi na myśl Counter-Strike'a, choć jest bardziej zręcznościowy. Odrzut ma tutaj o wiele mniejsze znaczenie, a „pestkowanie” z niemal dowolnej broni na całą długość mapy to nic trudnego, podobnie jak trafienia z karabinów snajperskich.

W efekcie strzelanka jest nieco bardziej przystępna. Początkujący poradzą sobie bez większych problemów, ale bardziej doświadczeni odpowiednio wykorzystają otoczenie i będą bezbłędnie się poruszać, by zyskać przewagę.

Najbardziej interesujące tryby rozgrywki to:

  • Spy Mode. Typowa rozgrywka w stylu „Znajdź i zniszcz” z ciekawym twistem - jeden z graczy w każdej drużynie to szpieg, który działa na korzyść swoich sojuszników, udając wroga. Czuć tu inspiracje Szpiegiem z kultowego Team Fortress 2.
  • Mutation. Rywalizacja mutantów - jak wskazuje nazwa - ze zwykłymi żołnierzami, których gracze sterujący potworami mogą zarazić i przyłączyć do swojej drużyny.
  • Defense mode. Obrona konkretnego punktu na mapie przed hordami zombie. Potworami nie kierują w tym przypadku gracze, mamy więc do czynienia z typową zabawą w kooperacji.

Wszystkich trybów jest w sumie ponad 20, więc każdy powinien znaleźć oś dla siebie - choć czasem trudno trafić na serwery z graczami dla konkretnych rodzajów rozgrywki. Dlatego szczególnie w przypadku trybów PvE - na przykład zwalczania zombie - warto pomyśleć o współpracy ze znajomymi.

Komentarze