Skip to main content

Chwała - zakończenie, co się wydarzyło

Podsumowanie najważniejszych wątków serialu.

Serial „Chwała” to południowokoreański dramat, który opowiada historię o zemście na szkolnych dręczycielach. Produkcja porusza tematykę wpływu doświadczeń z młodości na dorosłe życie. Główna bohaterka postanawia zagrać w psychologiczną grę ze swoimi oprawcami z licealnych lat, mszcząc się tym samym za krzywdę i upokorzenia. W tym artykule podsumowujemy najważniejsze wątki serialu i zdradzamy jego zakończenie.

  • UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zdradzamy tu zakończenie serialu Chwała. Jeśli znalazłeś się tu przez przypadek, przejdź na stronę główną serwisu i znajdź coś fajnego do czytania.

Na tej stronie:


Co wydarzyło się w serialu Chwała

Opowieść rozpoczyna się w 2004 roku, kiedy to młoda Moon Dong-Eun staje się ofiarą szkolnej elity bogatych dzieciaków. Nastolatkowie czują się bezkarni wobec biedniejszej rówieśniczki. Stosują na niej przemoc zarówno psychiczną jak i fizyczną, czerpiąc satysfakcję z poniżania koleżanki. Prym wiedzie w tym Park Yeon-Jin, która nakazuje przypalanie dziewczyny prostownicą.

Ostatecznie Moon Dong-Eun postanawia wypisać się ze szkoły. Jej przekupni rodzice, a głównie matka, za odpowiednią opłatą podpisują dokumenty, które oznaczają, że powodem jej wypisania jest nieprzystosowanie. Nastolatka jest ignorowana również przez swojego wychowawcę, który bagatelizuje wszystkie jej urazy. Ostatecznie sam przyczynia się do ich powstania, policzkując dziewczynę na oczach współpracowników.

W czasach liceum Dong-Eun nie mogła liczyć na nikogo

Moon Dong-Eun, dzięki swojej upartości, kończy liceum oraz studia, zostając nauczycielką. W międzyczasie pracuje w fabryce, a następnie udziela korepetycji, by móc się sama utrzymać. Po kilkunastu latach postanawia zniszczyć życie tych, którzy gnębili ją przez okres liceum. Wymyśla plan, dzięki któremu będzie mogła się zemścić.


Kto pomaga Moon Dong-Eun w zemście

Na samym początku kobieta jest ze swoim planem sama, lecz wciąga w to młodego lekarza, Joo Yeo-Jung, którego poznała podczas krótkiego pobytu w szpitalu. Zrywa z nim kontakt, lecz po kilku latach powraca do tej znajomości, a wynika to z faktu, że jest to syn dyrektorki szpitala.

Ich znajomość pozwalałaby jej na dostęp do informacji na temat tajemniczej śmierci dręczonej przez tych samych nastolatków So-Hee, której ciało leżało w kostnicy szpitala. Rodzina nie pozwoliła na zabranie jej ciała, gdyż uznawała, że dziewczyna nie popełniła samobójstwa. Jak się okazuje, mężczyzna zdawał sobie sprawę z intencji głównej bohaterki już od samego początku.

Dong-Eun odnawia kontakt z Yeo-Jungiem, co ma ułatwić jej zemstę

Joo Yeo-Jung od początku jest zafascynowany główną bohaterką. Specjalnie dla niej przeprowadza się do Semyeong, aby móc być bliżej tajemniczą kobietę. Otwiera tam własną klinikę, która zajmuje się zabiegami medycyny estetycznej. Kiedy Dong-Eun pokazuje mu blizny z lat szkolnych, Yeo-Jung postanawia zostać dla niej katem, który pomoże w zemście.

Kolejną postacią, która przyłącza się do planu, jest gospodyni domowa Park Yeon-Jin. Kang Hyeon-Nam obiecuje pomagać Dong-Eun, lecz w zamian oczekuje, że ta pozbędzie się jej męża, który od lat znęca się nad swoją rodziną. Kobiety zawierają obustronną umowę, co związuje je ze sobą.

Hyeong-Nam zostaje szpiegiem, który śledzi grupę oprawców. Na zlecenie głównej bohaterki zdaje także prawo jazdy, a Dong-Eun podarowuje jej auto. Dla Kang najważniejsza jest jej córka, więc Moon udziela jej korepetycji, a później postanawia opłacić jej studia w Stanach Zjednoczonych.


Przebieg zaplanowanej zemsty

Yeo-Jung uczy Dong-Eun gry w Go, popularną w Korei Południowej planszówkę. Jest to jednak rozrywka, której podejmują się raczej starsze osoby. Nauka tej gry nie była przypadkowa, gdyż miała posłużyć do poznania męża Yeon-Jin, Ha Do-Younga. Mężczyzna jest zafascynowany kobietą, która gra w Go i proponuje jej rozgrywki na pieniądze.

Dong-Eun poznaje męża Yeon-Jin podczas grania w Go

Coraz częściej w relacji przyjaciół ze szkolnych lat widać napięcie i niechęć. Choi Hye-Jeong jest wyśmiewana przez Park Yeon-Jin i Lee Sa-rę, gdyż próbuje dorównać im finansowo. Stewardessa nie rozumie ich postępowania i nie ma zamiaru rezygnować z dóbr luksusowych, które kupują jej kochankowie.

Jeon Jae-Jun jest właścicielem luksusowego butiku, w którym pracuje Kim Gyeong-Ran, która także była ofiarą szkolnej przemocy dokonanej przez tych samych uczniów. Jego chłopcem na posyłki jest dawny przyjaciel, nieznoszący swojej pracy Son Myeong-Oh. Pomimo potencjalnie dobrej relacji, ich przyjaźń jest jedynie sztucznie podtrzymywana przez pieniądze.

Dong-Eun, szantażując dyrektora szkoły, zostaje wychowawczynią córki Park Yeon-Jin, Ha Ye-Sol. Dong-Eun sugeruje Jae-Junowi, że Ye-Sol jest jego córką. Wszystko ma zdradzać fakt, że dziewczynka, tak jak jej prawdziwy ojciec, jest daltonistką. Potwierdza to jej rysunek, który nie został poprawnie pokolorowany. To sprawia, że Jae-Jun chce uczestniczyć w życiu Ye-Sol.

Jae-Jun dowiaduje się, że ma córkę

Lee Sa-Ra jest szantażowana przez Dong-Eun i ma jej przekazać sporą kwotę pieniędzy. Moon rzuca pod nogi Lee torbę, nakazując wypełnić ją dolarami. Sa-Ra nie chce się na to zgodzić, lecz po odpowiednim czasie dostarcza torbę wypełnioną banknotami. Ma być to jej rekompensata za krzywdy, których dokonała.

Son Myeong-Oh dowiaduje się od głównej bohaterki prawdy o śmierci Soo-Hee. Dong-Eun była świadkiem, jak Yeon-Jin spycha nastolatkę z dachu. Policja tuszowała sprawę, kwalifikując to jako samobójstwo. Myeong-Oh tę wiedzę przepłaca życiem, gdyż zostaje pobity przez Yeon-Jin, a ostateczny cios zadaje mu pracownica butiku, nad którą również się znęcał, Kim Gyeong-Ran.

Lee Sa-Ra jest uzależniona od narkotyków, a nieobecność Son Myeong-Oh, który jest jej dostawcą, sprawia, że kobieta przeżywa odstawienie używek. Rodzice wysyłają ją na odwyk, lecz Sa-Ra daje się skusić na narkotyki pozostawione przez Dong-Eun. Kobieta mści się, wysyłając wszystkich uczestników mszy w kościele, zarządzanym przez ojca Lee Sa-Ra, do kaplicy. Tam Sa-Ra przeżywa uniesienia po narkotykach, co zostaje nagrane.

Prawda o uzależnieniu Sa-Ra dostaje się do mediów

Na światło dziennie wychodzą dokumenty, które ujawniają, iż pewna pogodynka znęcała się nad koleżanką w liceum. Park Yeon-Jin absolutnie zaprzecza, że te doniesienia dotyczą jej. Kolejne dokumenty zostają opublikowane, a kobieta stara się zatuszować każdą ze spraw na wszelkie sposoby. Jej mąż dowiaduje się prawdy o jej przeszłości od samej Dong-Eun.


Posunięcia ze strony Park Yeon-Jin

Pogodynka nie ma zamiaru patrzeć na działania Dong-Eun z boku. Jako że jest osobą zamożną i wpływową, chce ostatecznie zniszczyć swoją licealną ofiarę. Sama wielokrotnie przyznaje, że żałuje, że jej nie zabiła. Kobieta sprowadza do miasta matkę Dong-Eun, która sprzedała ją za pieniądze, podpisując papiery o wypisaniu ze szkoły.

Jeong Mi-Hee nie jest wzorem dobrej matki, a jej pojawienie się wzbudza w Dong-Eun przerażenie. Kobieta ma za zadanie pozbycie się córki ze szkoły, więc zaczyna rozsiewać plotki na jej temat pośród rodziców. Ostatecznie Dong-Eun odchodzi ze szkoły, a Mi-Hee otrzymuje swoje wynagrodzenie, które przeznacza na ubrania i dodatki. Córka w szale niszczy zakupy Mi-Hee, a ta rani ją w polik.

Matka odnajduje córkę i za pieniądze chce jej zniszczyć życie

Park Yeon-Jin odnajduje swoją byłą gosposię - Kang Hyeon-Nam. Zaczyna jej grozić, szczególnie skupiając się na jej córce Heyon-Nam. Na początku Kang nie ma zamiaru zdradzać Dong-Eun, więc specjalnie wyłącza telefon, na który dzwoni Yeon-Jin. Dawna gosposia wysyła swoją córkę do USA, aby ta była bezpieczna. Pogodynka dowiaduje się o tym fakcie i kolejny raz grozi Heyon-Nam. Kobieta zaczyna śledzić Dong-Eun na zlecenie Park.

Yeon-Jin współpracowała ze skorumpowanym policjantem, Shin Yeong-Junem. Od początku był on chętny przyjmować łapówki od jej matki, tuszując wszelkie naruszenia prawa ze strony pogodynki. Tym razem Yeon-Jin sama opłaca policjantowi zabrania ciała Son Myeong-Oh i odpowiednie wyciszenie sprawy. Ostatecznie ciało zostaje znalezione przez Moon Dong-Eun i Joo Yeo-Jung, gdyż lekarz kupił posiadłość, w której ukrywano zwłoki.


Jak skończyli szkolni oprawcy

Moon Dong-Eun dobrze zaplanowała swoje działania, choć niektóre „kary” dla opraców były wyłącznie dziełem przypadku. Najważniejszym było dla niej, aby zemścić się na Yeon-Jin. Kobieta trafia za swoje zbrodnie do więzienia. Jak się okazuje, nawet jej matka postanowiła się od niej odwrócić, aby tylko uratować swoją skórę, przekazując dowód na winę córki.

Lee Sa-Ra atakuje swoją przyjaciółkę, Hye-Jeong, wbijając jej w szyję długopis na oczach świadków. Zostaje przez to oskarżona o próbę zabójstwa stewardessy, a policja odkrywa malwersacje finansowe jej ojca. Zadany cios sprawia, że Hye-Jeong grozi potencjalny brak głosu, który będzie rzutować na całe życie.

Hye-Jeong przeżywa atak, lecz może nigdy nie odzyskać głosu

Jeon Jae-Jun postanowił nie wiązać się z Hye-Jong po tym, gdy ta mogłaby nigdy nie odzyskać głosu. Nakazuje jej zabranie wszystkich rzeczy z mieszkania. Kobieta, podpuszczona przez Dong-Eun, dolewa do jego kropli do oczu podejrzanej substancji. Jae-Jun zakrapla oczy podczas jazdy autem, co go oślepia. Staje on na środku drogi, co doprowadza jego potrącenia.

Okazuje się, że mężczyzna przeżył wypadek. Dostaje się na dach budynku, lecz przez krople z toksynami został na stałe oślepiony. Słyszy jednak, że nie jest na dachu sam. Nie jest w stanie zlokalizować osoby, która znajduje się w jego otoczeniu. Zostaje zepchnięty do mazi, w której się ostatecznie się utopił. Widzowie mogą ujrzeć charakterystyczny krawat tajemniczej postaci. Kolejna scena serialu wyjawia, że za zepchnięciem stał były mąż Park Yeon-Jin, Ha Do-Young.


Zakończenie serialu

Moon Dong-Eun udaje się doprowadzić swoją zemstę do końca, co było dla niej nadrzędnym celem. Postanawia zakończyć historię własnym samobójstwem, stając na skraju dachu budynku. W ostatnim momencie od tego pomysłu odwodzi ją dyrektorka szpitala i jednocześnie matka Joo Yeo-Jung.

Kang Hyeon-Nam zostaje uwolniona od swojego męża dzięki matce Park Yeon-Jin, która potrąca go podczas deszczowego wieczoru. Mąż Hyeon-Nam szantażował Hong Yeong-Ae, wysyłając jej wiadomość na temat czynów jej córki. Kobieta zostaje skazana za zabójstwo mężczyzny. Yeong-Ae trafia do tego samego więzienia, co jej córka, lecz się do niej nie przyznaje.

Yeon-Jin jest zszokowana, że matka ją zignorowała

Ha Do-Young ostatecznie rozstaje się z Park Yeon-Jin, która w więzieniu podpisuje ugodę rozwodową. Już wcześniej, zanim trafiła do zakładu karnego, postanowił rozstać się z żoną. Nie mógł przeżyć faktu, że związał się z kimś tak bezwzględnym i brutalnym. Mężczyzna wyjawia, że wyjeżdża z córką do Anglii, aby ta mogła w spokoju rozwijać swoją karierę piłkarską.

Joo Yeo-Jung i Moon Dong-Eun zostają oficjalnie parą. Młody lekarz zostaje zatrudniony w więzieniu, w którym umieszczono więźnia, który zabił jego ojca. Dong-Eun postanawia zostać wolontariuszką w tym samym zakładzie karnym. Yeo-Jung postanawia wykorzystać tę szansę, by pomścić śmierć ojca.

Więcej o serialu Chawła:

Zobacz także