Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ceny kart graficznych będą wysokie - potwierdza Nvidia

„Prawo Moore’a umarło”.

Prezes Nvidii Jensen Huang potwierdza, że ceny obecnych i przyszłych kart graficznych będą wysokie. Powodem ma być wzrost kosztów produkcji.

Przypomnijmy, że zapowiedziane w tym tygodniu karty graficzne RTX serii 4000 odznaczają się wysoką wydajnością, ale i zaporową ceną. Flagowy model RTX 4090 wyceniono na 9399 złotych, podczas gdy RTX 4080 kosztuje od 5299 do 7049 zł w zależności od wersji.

Jak informuje serwis Digital Trends, szef Nvidii wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi. Jedno z nich dotyczyło wysokich cen układów. „Prawo Moore’a umarło. Koszt wafla krzemowego jest dzisiaj o wiele wyższy. Pomysł, że ceny układów będą wciąż spadały możemy włożyć między bajki” - powiedział Huang, odnosząc się do słów Gordona Moore’a - założyciela firmy Intel - który uważał, że co roku liczba tranzystorów w sprzęcie komputerowym będzie się podwajać, a ceny będą coraz niższe.

Jednocześnie firma rozumie, że zakup nowej karty graficznej może być dla wielu sporym wydatkiem, dlatego w sprzedaży wciąż będzie dostępny starszy model RTX 3080. „3080 było i wciąż jest świetną kartą i będziemy nadal ją oferować” - przekazał przedstawiciel Nvidii na osobnej konferencji.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Content Editor

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.
Komentarze