Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

CD Projekt celem cyberataku i szantażu: "ujawnimy dane i dokumenty"

Spółka nie zamierza współpracować.

  • CD Projekt zaatakowany przez hakerów
  • Przestępcy grożą ujawnieniem dokumentów oraz kodów źródłowych, w tym „niewydanej wersji Wiedźmina 3”
  • Spółka nie zamierza przystawać na żądania

CD Projekt poinformował na Twitterze, że padł ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy stawiają żądania, grożąc ujawnieniem ważnych danych, jednak polska spółka zapewnia, że nie zamierza z nimi współpracować.

„Wczoraj odkryliśmy, że staliśmy się celem cyberataku, w wyniku którego niektóre z naszych wewnętrznych systemów są zagrożone” - czytamy w oświadczeniu. „Nieokreślona jednostka zyskała nieautoryzowany dostęp do naszej sieci wewnętrznej, zebrała pewne dane należące do grupy CD Projekt i zostawiła notatkę, którą udostępniamy publicznie. Mimo że niektóre urządzenia w naszej sieci zostały zaszyfrowane, nasze kopie zapasowe są nienaruszone. Zabezpieczyliśmy już naszą infrastrukturę IT i rozpoczęliśmy odzyskiwanie danych”.

W przesłanej CD Projektowi wiadomości, hakerzy grożą między innymi sprzedaniem lub udostępnieniem w sieci kodów źródłowych gier polskiego studia.

„Pobraliśmy pełne kopie kodów źródłowych z waszego serwera Perforce. Mowa o Cyberpunk 2077, Wiedźminie 3, Gwincie i niewydanej wersji Wiedźmina 3” - napisali hakerzy. „Mamy też wszystkie wasze dokumenty dotyczące księgowości, administracji, działań prawnych, działu kadr, relacji z inwestorami i więcej”.

„Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, wasze kody źródłowe zostaną sprzedane lub udostępnione w internecie, a dokumenty znajdą się w rękach naszych zaprzyjaźnionych dziennikarzy. Wasz wizerunek publiczny będzie jeszcze gorszy niż do tej pory, a ludzie zobaczą, w jak gó***any sposób funkcjonuje wasza firma. Inwestorzy utracą zaufanie, a akcje polecą jeszcze bardziej w dół” - grożą przestępcy, zaznaczając, że CD Projekt ma 48 godzin na reakcję.

Udostępniony przez CD Projekt zrzut ekranu z wiadomości od hakerów

Spółka zapewnia jednak, że „nie przystanie na żadne żądania” oraz „nie będzie negocjować” z hakerami - nawet jeżeli oznacza to upublicznienie przechwyconych danych.

Zgodnie z wiedzą CD Projektu, ukradzione dokumenty nie zawierają danych personalnych graczy lub osób zatrudnionych w firmie.

„Powiadomiliśmy już odpowiednie organy, w tym służby porządkowe, Urząd Ochrony Danych Osobowych i śledczych z zakresu IT. Będziemy z nimi współpracować, by zbadać ten incydent”.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze