Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Były szef PlayStation urządził „pogrzeb” PSP. Poznaliśmy pełną liczbę wyprodukowanych egzemplarzy

Znacznie więcej niż dotychczas sądzono.

Shawn Layden - były szef działu PlayStation w Sony, pracujący obecnie dla Tencentu - urządził symboliczny „pogrzeb” przenośnej konsoli PSP. Jednocześnie podzielił się pełną liczbą wyprodukowanych egzemplarzy sprzętu, która okazała się znacznie większa, niż dotychczas sądzono.

Biznesmen zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie konsoli z nadrukowanymi na tylnej obudowie okolicznościowymi napisami - „Ku pamięci ostatniej serii produkcyjnej PSP” oraz „Osiągnięcie produkcji: 82,523,607 sztuk. Okres: 9 listopada 2004 - 26 września 2014”. „Nieźle, mały koleżko” - dodał Layden w opisie załączonej fotografii.

Jest to o tyle ciekawe, że do tej pory nie znaliśmy pełnej liczby wyprodukowanych egzemplarzy. Ostatnie wyniki sprzedaży platformy, jakie Sony opublikowało w oficjalnym raporcie finansowym, pochodziły z początku 2012 roku i wskazywały na liczbę 76,4 miliona sztuk. Jak się teraz okazało, było to o sześć milionów jednostek więcej.

Przypomnijmy, że PSP zostało oficjalnie zaprezentowane w 2004 roku. Konsola była najmocniejszym handheldem swoich czasów, osiągając moc obliczeniową zbliżoną do poziomu PlayStation 2. Dodatkowym atutem sprzętu były rozbudowane funkcje multimedialne, takie jak odtwarzanie muzyki, filmów oraz przeglądanie internetu.

W ciągu dekady obecności konsoli na rynku wydano na nią ponad 1,3 tysiąca gier, z czego najlepiej sprzedająca się - GTA Liberty City Stories - rozeszła się w nakładzie niemal ośmiu milionów egzemplarzy. Innowacyjną cechą sprzętu była także możliwość kupowania gier poprzez wbudowany sklep i pobieranie ich na sprzedawaną oddzielnie kartę pamięci. Ostatecznie przenośne PlayStation uplasowało się na 11 miejscu rankingu najlepiej sprzedających się konsol w historii.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Related topics
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze