Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Były król kryptowalut aresztowany w Czarnogórze z fałszywym paszportem

Ścigają go co najmniej trzy kraje.

Do Kwon, w przeszłości jedno z najbardziej obiecujących nazwisk w świecie kryptowalut, został aresztowany w Czarnogórze. To właśnie od odegrał kluczową rolę w upadku walut TerraUSD oraz Luna, wraz z którymi z rynku wyparowało ponad 40 mld dolarów.

Mężczyzna ukrywał się od ubiegłego roku, gdy Korea Południowa wydała nakaz aresztowania, ale wiele pytań - oraz dokumenty z żądaniem ekstradycji - wystawiły także Stany Zjednoczone oraz Singapur. Były założyciel Terraform Labs starał przedostać się do Dubaju, lecz problem był fakt, że posługiwał się fałszywym, kostarykańskim paszportem (a w kieszeni miał jeszcze belgijską fałszywkę).

Jak na Twitterze wyjaśnia minister spraw wewnętrznych Czarnogóry - Filip Adzic - podczas oczekiwań na weryfikację dokumentów na lotnisku na jaw wyszły kłopoty, a Korea Południowa potwierdziła wkrótce, że mowa o jednym z najbardziej poszukiwanych osób na świecie. Wcześniej myślano, że Kwon jest w pobliskiej Serbii, a Koreańczycy byli tak zdeterminowani, że wysłali nawet urzędników do Belgradu.

Teraz powstał jednak kolejny problem, ponieważ Czarnogóra nie ma umowy gwarantującej ekstradycje do Korei - czy też do USA. Kwestią otwartą pozostaje więc, gdzie za swoje finansowe występki odpowiadać będzie sam zainteresowany.

Czym podpadł Kwon? Wraz z innymi założycielami Terraform Labs odpowiadał za TerraUSD (UST), tak zwany stablecoin oparty na dolarze. Takie podejście miało zapewniać - teoretycznie - większe bezpieczeństwo i stabilność. Blockchain przygotowany przez firmę obejmował UST oraz ściśle powiązany, „zwykły” token o nazwie Luna, służący do wymiany.

Specjalny algorytm poprzez manipulowanie podażą Luny sprawiał, że 1 UST kosztowało dokładnie 1 dolara. W maju ubiegłego roku wartość zaczęła jednak spadać. Najpierw powoli, lecz wkrótce całe zaufanie w stablecoin zostało zachwiane i waluta poszybowała w dół, do kwoty... 0,000279 dolara.

Wraz z tym upadkiem stracili inwestorzy i instytucje, które uwierzyły w zapewnienia, że TerraUSD będzie stabilne. Łącznie w krótkim okresie z rynku wyparowały aktywa o wartości 42 mld dolarów.

To nie wyjaśnia jednak, dlaczego UST zaczęło tracić na wartości. Tutaj sytuacja nieco się komplikuje, ponieważ najważniejszą przyczyną była nagła wyprzedaż ściśle powiązanego tokenu Luna. W krótkim okresie kryptowaluta o wartości 2 mld została sprzedana na otwartym rynku. Do dzisiaj nie wiadomo, kto stał za tą transakcją, lecz uważa się, że był to bardzo drogi atak i świadoma próba załamania rynku.

Udało się, ponieważ w wyniku transakcji UST spadło do 0,91 dolara. To nie był jeszcze znaczny spadek, ale - jak wspomniano wyżej - zachwiał zaufanie w cały system i wywołał lawinę. Nie pomógł fakt, że w tym samym okresie cały rynek kryptowalut przeżywał drobne załamanie, jak to ma w zwyczaju. Wydarzenia dostały nawet własną nazwę - „crypto zima”.

Wszystko to sprawia, że pytań do Kwona nie brakuje, a kulisy nagłej wyprzedaży Luny są zapewne tylko jednym tematem do dyskusji. Same Stany Zjednoczone postawiły mężczyźnie cztery poważne zarzuty, z oszustwem i spiskiem włącznie.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
PC
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze