Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Brak dysku Windows - jak zainstalować system

Instalacja Windowsa bez płyty.

Jeśli z różnych powodów potrzebujemy przeinstalować system w naszym komputerze, ale nie posiadamy oryginalnego nośnika z instalatorem, to nadal możemy to zrobić. Dzięki funkcji wprowadzonej w systemie Windows 8 możemy przeinstalować system bez konieczności posiadania płyty. Na tej stronie wyjaśniamy, jak zainstalować system Windows bez dysku. Kliknij w obrazki wewnątrz poradnika, aby je powiększyć.

Po uruchomieniu komputera wchodzimy w aplikację ustawienia i wybieramy z menu dostępnych opcji zakładkę Aktualizacja i zabezpieczenia. Po przejściu do kolejnego okna wybieramy z listy po lewej stronie pozycję Odzyskiwanie - tam znajdziemy szukaną opcję.

Na następnej stronie zobaczymy opcję Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego. Klikamy Rozpocznij. Uruchomi się kreator, w którym możemy wybrać zachowanie plików osobistych (usunięte zostaną tylko programy) lub opcję Usuń wszystko, co zgodnie z nazwą kompletnie wykasuje dane z dysku. Jeśli chcemy przeprowadzić pełną reinstalację, to musimy wybrać drugą opcję.

Pamiętajmy o skopiowaniu najważniejszych plików na pendrive lub dysk zewnętrzny. Jeśli posiadamy w komputerze więcej niż jedną partycję („Dysk”), to w kolejnym kroku wybieramy też, czy chcemy zresetować jedynie dysk systemowy, czy też wszystkie. W przypadku jednego dysku taki krok nie pojawi się.

Po przygotowaniu procesu zostaniemy zapytani, czy chcemy Pobrać system Windows na nowo z internetu, czy też wykonać lokalną instalację. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej jest wybrać pierwszą opcję - kreator pobierze dzięki temu świeży obraz dysku w najnowszej wersji. Lokalna instalacja skorzysta z dotychczasowych plików systemowych, ale jeśli są one uszkodzone, to po ponownej instalacji system także nie będzie działał poprawnie.

Jeśli chcemy sprzedać komputer lub przekazać go komuś innemu, to na kolejnym etapie mamy jeszcze możliwość zadbania, aby instalator w pełni wymazał nasze stare pliki bez możliwości ich odzyskania. Jeśli się na to zdecydujemy, to na następnym oknie klikamy w napis Zmień ustawienia, po czym w kolejnym menu przełączamy opcję „Wyczyścić dane?” i klikamy przycisk potwierdź. Należy pamiętać, że taki proces reinstalacji potrwa znacznie dłużej. Gdy nie chcemy pełnego wymazania, to we wcześniejszym menu po prostu klikamy „Dalej”.

Po kolejnym przygotowaniu wyświetli się już ostatnie okno, na którym zobaczymy podsumowanie wprowadzonych ustawień. Jeśli wszystko się zgadza, to klikamy przycisk „Resetuj”, aby rozpocząć proces reinstalacji systemu. W tym momencie najlepiej pozostawić komputer w spokoju - jeśli jest to laptop to podłączamy go też do zasilacza - i pozwolić mu wykonywać wprowadzone zadania. Urządzenie uruchomi się ponownie kilka razy, a po zakończonej pracy zobaczymy ekran konfiguracji na nowo zainstalowanego systemu.

Alternatywnie możemy też samemu wykonać nośnik instalacyjny z dowolnego Pendrive dzięki udostępnionemu przez Microsoft narzędziu, co pozwoli wykonać pełną instalację Windowsa „na czysto”. Wyjaśniamy to na tej stronie: Brak dysku Windows - jak zrobić własny.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Content Editor

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.
Komentarze