Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Areszt za wrzucenie gameplayów do sieci? Japończyk może być pierwszym takim przypadkiem na świecie

Na pewno jest pierwszym w Japonii.

Ciekawa sprawa miała miejsce w japońskiej prefekturze Miyagi, gdzie pewien mężczyzna został aresztowany pod zarzutem naruszenia praw autorskich po opublikowaniu w sieci filmu z gameplayem pochodzącym z popularnej powieści wizualnej.

Mowa o zakończeniu Steins;Gate: My Darling's Embrace, czyli gry z gatunku visual novel będącej komedią romantyczną i spin-offem serii Steins;Gate. Twórcy uznali, że opublikowanie na YouTube zakończenia gry i czerpanie korzyści materialnych z wyświetlanych reklam narusza prawa autorskie i godzi w ich interesy, ponieważ potencjalni klienci woleli obejrzeć rozgrywkę, niż poznać historię kupując własne egzemplarze gry.

Aresztowany youtuber miał na koncie także inne „grzeszki”, jak publikowanie filmów streszczających fabuły anime czy innych gier, a także szczegółowe opisywanie zakończeń różnej maści produkcji. Mężczyzna prowadził swoją działalność od 2019 roku i robił to pomimo skarg składanych przez właścicieli praw autorskich. Ostatecznie japońskie Content Overseas Distribution Association (CODA) ogłosiło aresztowanie youtubera.

Jak podaje lokalny serwis Automaton, CODA podkreśla, że wykorzystanie nagrań pochodzących z gry musi być licencjonowane przez właściciela praw autorskich, a nieautoryzowane przesyłanie treści stanowi ich naruszenie i zachęca innych do podobnego postępowania. Zarówno korporacja Kadokawa (właściciel praw do marki Steins;Gate), jak i CODA zapowiedziały, że „podejmą zdecydowane działania przeciwko naruszeniom praw autorskich”.

52-letni mężczyzna z Nagoi przyznał się do winy, mówiąc, że „świadomie publikował filmy, choć wiedział, że to nielegalne”. To prawdopodobnie pierwszy przypadek aresztowania kogoś za umieszczanie w sieci fragmentów rozgrywki pochodzących z gier, a już na pewno pierwszy tego typu przypadek w Japonii. Obecnie nie jest jasne, jaka kara czeka zatrzymanego mężczyznę.

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze